We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ALMANYA’DA BAŞBAKAN ADAYLARI KİMLER VE NE VAAT EDİYORLAR?

1 0 1
13.09.2021

Almanya'da Angela Merkel döneminin sonuna gelirken, 26 Eylül'deki federal seçimlere az bir süre kala yeni başbakan adayları ve partilerin vaatleri neler?

Merkel'in halefi ArminLaschet

Merkel'in partisi olan muhafazakar Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) adayı ArminLaschet, kendisini Merkel'in doğal halefi olarak gösteriyor. İnsanları birleştirme yeteneğiyle sıklıkla övülen Laschet, Merkel'in Avrupa yanlısı görüşlerini paylaşıyor.

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'nın lideri 60 yaşındaki Laschet, detaylı olmayan ama güven verici bir manifesto ortaya koyarak Merkel'in seçim kampanyalarındaki risk almaktan kaçınma stratejisini uyguluyor.

"Gaf yapmaya meyilli"

Bunun bir başka nedeni de CDU adayının gaf yapmaya meyilli olması. Bu bakımdan talihsiz bir üne sahip. Ancak aynı zamanda yediği darbelerden sağ kurtulma konusundaki yeteneğiyle de tanınıyor.

Laschet, 2015'te Suriye ve Afganistan'dan kaçan yüz binlerce kişiye izin verme kararının ardından Merkel'in ender destekçilerinden biriydi, ancak o zamandan beri pandeminin ele alınması konusundaki farklılıklar nedeniyle ilişkileri soğudu.

10 yıl önce bölge bakanı olarak entegrasyonist politikaları ona CDU saflarında "Türk Armin" lakabını kazandırmıştı. Daha sonra, göçmenlere verdiği destek ve Yeşiller'e sempati duyması ona "Hoş Bay Laschet" ismini kazandırdı.

Laschet, Almanya'nın Belçika ve Hollanda sınırlarına yakın en batıdaki şehri olan Aachen'de büyüdü ve hala da bu şehirde yaşıyor. Dindar bir Katolik olan Laschet eşiyle bir gençlik kilisesi korosunda tanıştı ve hukuk okuduktan sonra önce gazetecilik yapıp ardından siyasete atıldı.

Geçen Ocak ayında da CDU başkanlığını kazandıktan üç ay sonra, CDU'nun Bavyera'daki kardeş partisi CSU'nun popüler başkanı MarkusSöder'in merkez sağ adayı olma mücadelesinden zaferle çıkmıştı.

Seller sonrası imaj kaybı

Temmuz ayında batı Almanya'da, 50'si kendi bölgesinde olmak üzere en az 190 kişinin ölümüne neden olan sel, Laschet'in kriz yönetme becerisini ciddi şekilde test etti.

Bir gazetecinin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik önlemler konusundaki sorusuna küçümseyici bir yanıt verdiği için sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulan Laschet, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-WalterSteinmeier kurbanları anarken, arka planda........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play