We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÇÖZÜM MÜ ÇÖZÜLME Mi

1 0 1
27.09.2021

Osmanlı İmparatorluğunun ve İslam coğrafyasının parçalanması konusunda en fazla çalışma yapan devlet İngiliz kraliyetidir. Osmanlıdan kopardıkları, Irak coğrafyasını Türk Devletine kaptırmamak için akla hayale gelmedik kurgular yapmıştır. Cemaatler kurmuş, İnsanlıktan nasibini almamış kişileri bölgede iktidara taşımış, milyonlarca insanın katledilmesine göz yummuşlardır.

Mela Mustafa Barzani, Şeyh Muhammed Barzani’nin en küçük oğludur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde isyanları nedeniyle Hamidiye Alayları tarafından ailesiyle birlikte tutuklandı.Ağabeyi Şeyh Abdulselam Barzani, 1914’te Musul’da Osmanlıdevleti tarafından vatana ihanet nedeniyle idam edildi. Mela Mustafa, Şeyh Mahmud Berzenci öncülüğünde 1919′da başlatılan Berzenci isyanına katıldığında henüz 16 yaşındaydı. Mela Mustafa Barzani bu isyanda Peşmerge komutanı olarak yer aldı.1947 yılında Sovyetler birliğine kaçan Melaburadan İran istihbaratının yardımı ile İngiltere’ye götürülmüş ve İngilizlerin güdümüne girmiştir. Daha sonraları Kuzey Irakta KDP yi kurmuş ve bölgede Türk düşmanlığı faaliyetlerine hayatının sonuna kadar devam etmiştir.

Barzan aşiretinin bu günkü lideri Mesut Barzani çok manidar bir şekilde Türk siyasetini dizayn edercesine Kuzey Irakta Türk siyasi liderlerini kabul ediyor. CHP’nin genel başkanı........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play