We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sınır Güvenliğimiz ve Düzensiz Göçmenler

1 0 1
22.08.2021

Geçtiğimiz haftaki köşe yazımda ülkemizdeki Suriyeliler ve diğer tüm düzensiz göçmenlere ne gibi imkânlar ve hizmetler verildiğini değerlendirmiştim.

Bu haftaki yazımda ise, sınır güvenliğimiz ve düzensiz göçmenler konusunu değerlendireceğim. Afganistan’da yaşanan siyasi değişiklikle birlikte, ülkemize doğru gelen büyük bir göçmen akını kamuoyunda büyük bir endişe izlenmektedir.

Bu büyük göçmen akınına karşın sınırlarımızda gerekli önlemlerin alınması yönünde uyarılar yapılmaktadır. Son derece haklı bu uyarılar doğrultusunda, sınır güvenliği ve düzensiz göç kavramlarını açıklamayı yararlı görüyorum.

Sınır güvenliği, bir ülkenin mevcut anayasal sınırlarından yasal olmayan yollardan geçişin önlenmesi amacıyla, askeri ve kolluk güçlerinin aldığı her türlü aktif ve pasif tedbirlerdir.

Klasik anlamda sınır güvenliği askeri bir içeriğe sahip olup, sınırda yasa dışı insan ve mal geçişlerine karşı ted­birler alınması ve başka ülkenin sınır saldırılarına karşı ülkenin korunması anlamına gelmektedir.

Son yirmi yıllık süreçte bu algı değişmiş, sınır güvenliği yasa dışı göç, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, küresel ısınma ve radyoaktif kirlilik gibi çevresel sorunlar ile uluslararası terörizm vb. yeni güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalmıştır.

Tüm bu yeni risk alanları hem sınırların tek bir devlet tarafından korunmasını zora sokmakta, hem de sınırlar artan iletişim ve teknolojik imkânlar sonucunda, daha geçirgen hale gelerek güvenlik risklerini artırmaktadır. Bu nedenle, sınır güvenliği söz konusu olduğunda, günümüzde bütünleşik sınır yönetimi öne çıkmaktadır.

Bütünleşik sınır yönetimini öne çıkaran ve klasik sınır yönetiminden ayıran bazı özellikler bulunmaktadır. Buna göre, klasik sınır güvenliğinde öncelikli olan, devlet ve devletin sınırının korunmasıdır. Bütünleşik sınır yönetiminde sınırın güvenliği, insan güvenliğinden aynı........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play