We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bağdat İzlenimlerim

2 0 1
06.09.2021

1918 yılında İngilizlerin Irak’ı ele geçirmesiyle birlikte söylenmeye başlanan beddua şeklindeki bir dize söz vardır. Her duyuşumda beni çok etkiler. Bağdat’a gitmeden önce de çok değerli abim Sayın Şemsettin Küzeci’den tekrar dinlediğim bu sözler şu şekildedir:

“Bağdat, Basra Hurasan

Gitdi daha görmesen

Yatavda hayal eyle

Belki dişte göresen…”

Geçtiğimiz hafta “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Zirvesi” kapsamında 15 ülkeden Arap, Türk ve Yabancı gazetecilerden oluşan 70 civarında medya mensubu ile 25-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Bağdat’ta idik.

Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Mueyyed El-Lami’nin daveti üzerine Türkiye’den Dr.Şemsettin Küzeci, Abdullah Ağar, Sinan Burhan, Hasan Yavuz Bakır, Nevzat Çiçek’le birlikte konferansa katıldık. Bu konferansa; Mısır, Ürdün Tunus, Katar, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri vd. ülkelerden çok sayıdaki gazeteci için yoğun bir program hazırlanmıştı.

3 gün boyunca çeşitli görüşmelerde bulunduk, Irak’ın mevcut durumunu gözlemledik. Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Mueyyet el-Lami’nin ev sahipliğinde önce Irak Başbakanı Mustafa El- Kazımi ile görüştük. Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi bizleri devlet Sarayında kabul etti. Sonrasında ise Cumhurbaşkanı Behram Salih ile görüştük. Bu görüşmelerde özellikle Başbakan Mustafa el Kazimi konferansın amacı ve Irak’ın mevcut durumu ile ilgili bilgiler verdi. Eski bir gazeteci olan Başbakan sözüne başlarken; “meslektaşlarıyla” birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu, gazetecilerin topluma doğru bilgiyi aktarmada büyük bir sorumluluğunun olduğunu, hala içinde yazı yazma yönünde bir özleminin bulunduğunu, eski günlerdeki gibi makaleler yazmayı çok özlediğini” ifade etti. "Medeniyetlerin anası" Bağdat’ın zıt kutupları barındıran, medeniyetlerin kesişme noktasına ev sahipliği yaptığını anlattı. Kazimi, son dönemlerde ise sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Irak’ta her yıl 1 milyon 250 bin çocuk doğduğunu ve bunlara iş bulmaları gerektiğini, bu büyük sorunlarla ülke olarak tek başlarına mücadele edemeyeceklerini, bu noktada bölge ülkelerinin desteklerine ve işbirliklerine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Daha sonra, Başbakan sözü Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Mueyyed El-Lami’ye bıraktı. Başkan........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play