We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TÜRKİYE’DE KERKÜK TÜRKÜLERİ

2 0 1
22.08.2021

Osmanlıdan sonra 1918’de İngilizler Irak’ta Türklere karşı sinsi oyunları planlayarak bu toplumu siyasi muadeleden uzak tuttu. Bu günde bu tezi savunanların sayısı çok olduğu şüphesizdir. O tarihten itibaren Irak Türklerinin varlığı ve ilişkileri Anavatan Türkiye ile devam etti. Özellikle de Kültür ve sanat alanında hız kazandı. Kerkük başta olmak üzere Irak Türklerinin yaşadıkları tüm bölgelerinde üretilen Türküleri Anadolu ve Türkiye tarafından ciddi olarak benimsendi. Bu ilişkiler Irak’ta Cumhuriyet döneminde ışık tuttu.

Irak Türklerinin milli ses sanatçısı Abdülvahit Küzeci(1925-2007) 1952 yılında Kerkük Petrol Şirketi tarafından Londra’ya kursa gönderilerek, orada BBC radyosu Arapça bölümü için Kuran-ı Kerimden ayetler, bir Arapça makam ile Türkçe servisi için de bazı Kerkük Türkülerini banda alma fırsatı olmuştur. O türküler Türkiye’de de dinlenerek Kerkük Türkülerinin ilk varlığı Türkiye’de bilinmeye başladı.

1954 yılında Bağdat Radyosunda Türkmence bölümü olmadığından “Muçala hoyratı” ile “ay dolanaydı, gün dolanaydı” gibi bazı Türkmence Türkülerini Kürtçe bölümünde kaydetmiştir. 1956 yılında Irak’ta devlet Televizyonunun açılışında orada ilk kez canlı olarak Türkçe Türküler okumuş ve Abdurrahman Kızılay ile birlikte de ilk defa düet yapmıştır. 1954–1969 yılları arasında 14 adet Pakistan malı Aştarfon, altı........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play