We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Zirvesi’nin Ardından

3 0 1
06.09.2021

Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Zirvesi

Bağdat Dostluk ve işbirliği zirvesi 28 Ağustos 2021 tarihinde Irak’ın Başkenti Bağdat’ta düzenlendi. Irak ve bölge ile ilgili bir dizi konuyu görüşmek üzere 10 ülkeden(Irak, Fransa, Türkiye, İran, Sudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirliği) başta Irak'ın bölgesel komşularının Cumhurbaşkanları, Dışişleri Bakanları ve yanı sıra Arap ve uluslararası örgütlerden yetkililer katılımı ile gerçekleşti. Bu zirve toplantısı, 1990 yılından beri ilk kez Bağdat’ta Uluslararası zirve niteliğini taşıdı. Zirvede bölgedeki gerginliği azaltmak, özellikle İran ve Suudi Arabistan'ın katılımı ışığında amaca ulaşmak için, Irak'ın siyasi ve güvenlik durumu üzerinde uzlaşıldı. 1990 yılından bugüne kadar ilk kez düzenlenen böyle bir Zirveye 3 milyar Irak Dinarı Bütçe ayrılmıştır.

Zirvenin Ortak Hedefleri

Fransa ile koordinasyon ve işbirliği içinde düzenlenen zirvede Bağdat'ın komşu ülkelerle önemli ekonomik ortaklıkları olduğu için bölge ülkeleriyle anlayış, diyalog ve işbirliği yoluyla Irak'ta istikrarın sağlanması, gerginliklerin hafifletilmesi ve ekonomiye ağırlık verilmesi hedefleniyor. ayrıca ekonomik ortaklıkların genişletilmesi, terörizmle mücadele, Irak'ın yeniden yapılanma projelerinin desteklenmesi, Bağdat ile komşu ülkeler arasındaki işbirliğinin genişletilmesi, Yemen ve Lübnan da dahil olmak üzere bölgesel konular ve Körfez'deki gemilerin hedef alınmasıyla ilgili konular da ele alındı.

Zirveye Katılan Liderler

Zirveye Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Makron, Mısırlı Abdülfettah el-Sisi, Ürdün Kralı Abdullah el-Tani,Katar Şeyh Tamim bin Hamad el-Tani, Arap Birleşik Emirliği Başkan yardımcısı ve Başkanı Dubai Eyaleti EmiriMuhammed bin Rashid Al Maktoum, Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamad el- Sabah katıldı. Ayrıca Zirveye Suudi Arabistan, Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları, Arap devletleri Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abul Gheit ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmet, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayef El Hacraf ve Birleşmiş Milletler Irak Genel Sekreteri Temsilcisi Jeanine plaskhart katıldı.

Zirvenin Sonuç Bildirgesi

Dünya Gazetecileri Bağdat’ta bir araya geldi

Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Zirvesi kapsamında 15 ülkeden Arap, Türk ve Yabancı gazetecilerden oluşan 70 civarında medya mensubu 25-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Bağdat’ta bir araya geldi. Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Mueyyed El-Lami’nin daveti üzerine Bağdat’ta buluşan gazeteciler için yoğun bir program düzenlendi. Gazeteciler Bağdat Havaalanından Irak’ın uyguladığı sıkı güvenlik kontrolünde konukladıkları Bağdat’ın en meşhur “Mansur Milya” Oteline yerleştirildi.

İlk Durak Başbakan El-Kazımi Ziyareti

Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Zirvesine katılan Gazetecileri Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi devlet Sarayında kabul etti. Kısa bir konuşmanın ardından Başbakan sözü Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Mueyyed El-Lami’ye bıraktı. Başkan Lami selamlama konuşması yaptıktan sonra heyet başkanlarına söz verdi. Sırasıyla Mısır, Ürdün, Tunus, Katar Türkiye, ABE vd. ülke gazetecileri tanıtım konuşmalarından sonra bazı sorular sordular. Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi’nin kabul sırasında yapmış olduğu konuşmadan kesitler:

Mustafa El-Kazımi’nin Türkiye ile ilgili açıklamaları

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Zirvesi’ne katılan Arap, Türk ve Yabancı basın mensuplarını kabul ederken Türkiye ile ilgili şunları kaydetti.

Türkiye bizim için ve bölge için önemli bir dost ve Müslüman ülkedir. Türkiye’nin ilerlemesi bizim için sevindiricidir. Her hangi bir gelişme bize de yansır. Bizler Türkiye’den örnek alçağımız çok işler vardır. Eğitim, Sağlık, İmar ve kalkınma konusunda Türkiye ile aramızda ciddi projelerimiz vardır.Güvenlik, Enerji ve Demir Yolları ile Sağlık Turizmi konusunda Türkiye ile anlaşmışız. İki ülke arasında sevgi ve saygı çerçevesinde her şey güzel olacaktır.

Kazımi’ye Rize Spor Forması hediye edildi.

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi Gazeteciler heyeti ile buluştuktan sonra Şemsettin Küzeci........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play