We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan’da Kim Kazandı

2 0 3
06.09.2021

Afganistan’daki son gelişmeler ile dünya terör, uyuşturucu ve yer altı kaynakları ile zengin, aynı zamanda Asya ve Kafkasya ile bir kuşak yol projesinin önemli işleyiş ülkesi konumunda olan ülke, kontrollü kaos ortamından ABD tarafından çıkarılarak kontrolsüz kaos ve kriz ortamının içine atılarak dünya ve bölge yeniden şekillenme süreci ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Dünyadaki küresel sistemin planları sonucu güç kayıp eden kapitalist emperyalizm ve Çin emperyalizminin çekişmesi ile bölgesel aktörlerin yeniden kendilerine yeni bir yol bulmaya çalıştıkları bir süreç içerisine girdiklerini görmekteyiz.

ABD, Taliban yönetimiyle yaptığı anlaşma ile kendi yarattığı terör yapılanmalarına legal yapılandırma ile BM tarafından terör örgütü ilan edilen bir yapının devlet yönetimi ile kimlik kazanmasını ve dünyanın İslama bakış açısını diktatör ve acımasız bir algı yönetimi ile bağdaştırarak dünya kamuoyu önüne sunmaktadır.

ABD bölgedeki ülkeleri terör tehditleri ile karşı karşıya bırakırken kendi yeniden güç olma ve karar merkezi konumunu güçlendirme politikası ile dünyadaki bütün gelişmelerin kendi kontrolü dışında gelişmesine asla izin vermeyeceğini göstermektedir.

AB’yi göç ve ekonomik tehditlerle tekrar kendi bünyesinde tutmak isteyen ABD Nato çerçevesinde oluşan çatlak ve kırılgan........

© Yazar Gazetesi


Get it on Google Play