We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geleceği Hazırlayan Gerçek Tarihimiz

2 4 0
24.04.2022

1 Mayıs’a birlik içerisinde hazırlanıyoruz. Solun çoğulcu birlikleri her adımında sermaye egemenliğine karşı mücadeleyi büyütüyor. Meydanlarda işçi sınıfıyla etkili ve büyük buluşmalar olacak.

Derinleşen ekonomik kriz, emekçileri sadece çaresizlikte değil, kendi elleriyle kurtulmak için direnişlerle buluşturuyor. Emekçilerin herkese yetecek olan kudreti, dünya çapında buluştuğu için 1 Mayıslarda görülüyor.

Gerçek tarihimiz, ışığımız; Marksizm, bize gösteriyor ki işçi sınıfı devrimci yumruğunu ancak iktidar hedefiyle yürüdüğünde masaya vurmaya hazırlanıyor. Sermaye sınıfı karşısında kendi yönetimini kurmak, “baş” olduğunu göstermek üzere diş biliyor.

Bugünün iktidarı hiç gitmeyecekmiş çizgisinden kurtulmalıyız. Çabalarımız, düzen sınırlarına savrulamaz, emekçilerin hükümeti hedefine yürüdükçe yerini bulabilir. Emekçilerin yönetimi bugün değilse ne zaman? Düzene karşı alternatifiyle kendini ifade etmeyen sol siyaset, yerinde saydırtmaktan başka bir işe yaramıyor.

Karanlıkları yaracak olan; dünyayı savaş tehlikesinden, bitmek bilmeyen ekonomik krizlerden nihai olarak emekçilerin yönetimi kurtarabilir. Sermayenin kökünü kurutmak için başka yol yok.

İşin sonunun buraya varacağını sermaye bal gibi biliyor. En çok da bu yüzden 1 Mayıslar işçi sınıfının kapitalizmin sömürüsü karşısında birliklerini ilan etme günü, gövdesiyle kendi gücünü görme günü, meydanlarda tüm coşkusuyla kararlılığını anlatma günü. Bu yüzden yönetenler her 1 Mayıs’ta ayrı bir sancı yaşıyor.

Ülkedeki milyonların açlığı, yoksulluğu dayanılır olmaktan çoktan çıktı.

“..Uzaktan simsiyah sivriliği, nokta nokta uzayıp damara batan, kocaman başlı bir nalın çivisi gibi deli gözbebekleri, gözbebekleri! Hele bunlar hele bunlarda öyle bir ağrı var ki, bunlar öyle bakarlar ki!...”*

İşçinin emekçinin yönetimini kurmaya “şartların hazır olmadığını” düşünenler tarihten biraz olsun ders alsınlar.

Yıllar boyu Taksim 1 Mayısları........

© Yarın Haber


Get it on Google Play