We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yoksulluğun Pençesinden, Şiddetin Gölgesinden Kurtulacağız

2 8 0
06.03.2022

Geçen yıl bu zamanlar 8 Mart öncesinde, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmakla geçen bir dönemin ardından kendimizi muzaffer hissediyorduk. Şimdilik iktidara geri adım attırdığımızı düşünüyor, ülkemizde her ihtimali düşünmekle birlikte en azından sözleşme gündeminin sakinleştiği bir dönemde 8 Mart’a hazırlanıyorduk.

Sonra ne oldu? Tam da izleyen günlerde, kadın hareketinin harekete geçmesinin zor olduğunu hesap ederek ama yine de tedirgin biçimde bir gece yarısı aniden sözleşmeden imza çektiler.
En başta şunu söylemek lazım. Bizi “sözleşmesiz” bıraktığını sananlar da duysunlar: şimdi imzanın çekildiği bir zamandayız ama biz yine kendimizi geçen yıl gibi, onu ilk kazandığımız zamanlardaki gibi muzaffer hissediyoruz.

Bir gün, bir dakika bile haklarımızdan ve özgürlüğümüzden ve evrensel haklarımızın dünya yüzünde geldiği seviyeden vazgeçmedik, mücadeleye devam ettik ve biz bu mücadeleyi baştan kazandık.

Yine 8 Mart’a böylesi bir gurur ve coşku ile yürürken, duyduk ki Danıştay Başsavcılığı da, sözleşmeyi fesih etmeye çalışma sürecini hukuka aykırı bulmuş. Bilindiği üzere bu süreçle ilgili Danıştay'a birçok başvuru yapılmıştı. İşte Diyarbakır Barosu Başkanlığı tarafından yapılan başvuruya da, Danıştay Başsavcılığı kendisinden görüş istenmesi üzerine böyle yanıt verdi. Hazırlanan mütalaada: "Kanun hükmünde sayılan ve usulüne göre yürürlüğe girmiş temel hak ve özgürlüklerle ilgili İstanbul Sözleşmesi korunmalıdır" denilerek süreç "Yetkide ve usülde paralellik ilkesine aykırı” bulundu. Açık ifadesiyle; "TBMM'nin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlı olan sözleşme, onay kanunu olmadan yürürlüğe giremez ve 'kanun hükmünde' sayılmaz. Sözleşmelerin yürürlüğe girmesinde benimsenen bu yöntem, 'usulde paralelik' ilkesi gereğince kaldırılmasında da aynı şekilde uygulanır. TBMM'nin onayına bağlı bir uluslararası sözleşmenin kaldırılması da yine TBMM'nin tasarrufu ile mümkün olabilir."........

© Yarın Haber


Get it on Google Play