Nå er det nye tider – og litt vanskelig å forstå Solbakken
Det er 81 dager til Norge VM-åpner. Det er 196 dager siden Nyland spilte seriekamp.
På landslaget har han fått beholde plassen, og han har gjort det bra, selv om det ikke var all verden å gjøre i fjor høst. Bortsett fra møtet med Italia på San Siro, som også ble ganske keeper-behagelig etter hvert, var det rolige Ullevaal-kvelder mot Israel, Moldova og Estland.
De rolige tidene er over.
I 2026 venter omtrent bare store nasjoner for Norge. Nå er det ingen walkoverseire mot Moldova og Israel, nå er det Senegal og Frankrike i VM, nå er det Portugal og Danmark i Nations League.
Og først er det Nederland i Amsterdam, der det er statue av den aller største både utenfor og innenfor stadionet. Ti år etter at Johan Cruijff døde skal det applauderes i minutt nummer 14 – tallet han hadde på ryggen i Ajax og på landslaget.
Da en ny dokumentarfilm om Cruijff ble sluppet sist lørdag, var 35.000 mennesker på plass på arenaen. Mot Norge er det utsolgt – rundt 52.000 mennesker.
Da skal de norske spillerne vise at de kan klare seg mot en stormakt, uten Martin Ødegaard og Erling Braut Haaland. Det er fin trening, for det er ingen garanti for at de to store stjernene vil være skadefrie hele sommeren.
Det er heller ingen garanti rundt den norske keeperplassen, men det er sikkert at Ørjan Håskjold Nyland skal stå i mål i Amsterdam. Den norske keeperen trenger minuttene. Han har spilt elleve kamper på syv måneder, bare seks for klubblaget.
Det er veldig langt fra optimalt for en mann som har en nøkkelposisjon når det norske landslaget snart skal ut i sine største kamper på 28 år.
Men det er heller ikke optimalt at det stadig settes spørsmålstegn bak navnet hans, og det er litt vanskelig å forstå poenget med at Ståle Solbakken hele tiden skal påpeke at Nyland er i en sårbar posisjon.
Hver gang landslagssjefen er blitt spurt om keeperplassen, bemerker han at veien ut av laget er kortere for Nyland nå.
– Ørjan er førstekeeper, men det er mye større press på ham nå. Han har spilt godt over lang tid og må spille seg ut. Samtidig har han mye mindre å gå fordi han ikke spiller i klubbkampene. De eventuelle feilene, svakhetene eller rusten blir vektlagt på en annen måte, ef blant landslagssjefens uttalelser.
Han ga tidlig uttrykk for at Nyland burde bytte klubb i januar. Når det ikke skjedde, mener jeg Solbakken har to valg: Full eller null tillit.
Det skal understrekes at Solbakken slår fast at «Ørjan er fortsatt min nummer én», men å henge på en fotnote om at han ikke tåler å gjøre feil, høres ikke ut som den smarteste psykologiske varianten. Det kan han heller komme tilbake til dersom Nyland gjør tabber.
Dersom han også får trygghet fra sjefen bør det være gode muligheter for å opprettholde nivået, også uten klubbkamper.
Det vet Frode Grodås mest av alle om, Solbakkens keepertrener som hele uken har drillet Nyland. Grodås’ situasjon var enda verre foran VM i 1998 – ingen klubbkamper det siste året inn mot mesterskapet.
«Han kan ikke tillate seg særlige blemmer på landslaget, han har ikke et klubblag å falle tilbake på.»
Sitatet kunne tilhørt Ståle Solbakken, men det er 28 år gammelt og det var Drillo som sa det, om Frode Grodås, noen måneder før VM. Og det er mulig keepere er såpass spesielle at de liker å ha litt ekstra press på seg, for Grodås gjorde ingen blemmer, og leverte et strålende VM.
Denne gangen lurer også Bodø/Glimts Nikita Haikin i bakgrunnen. Han som har storspilt i Chamkions League. Kanskje får han norsk statsborgerskap, men Haikin har fortsatt «@teamrussia» på sin Instagram-profil, dessuten vil det fremstå som gambling å kaste inn en helt fersk landslagskeeper rett før VM.
Akkurat nå føles det som minst sjanseartet å dyrke Sevillas reservekeeper.
Men han må altså tåle presset.
