We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mister Co Baydın’la söyleşi yaptım

7 14 3
02.03.2021

Mister Co Baydın bana torpil yaptı. Söyleşi yapmayı kabul etti. Böylece Co Baydın’la söyleşi yapan ilk Türk ben oldum.

Beni Beyaz Saray’da kabul etti, Oval Ofis'te buluştuk. Gönderdiğim lokum, Tekirdağ rakısı, fıstık ve kestane şekeri için teşekkür etti. Ben de ona beni Türk astronot olarak seçtiği, uzaya gönderdiği için teşekkür ettim, uzay kolonileri reisinin selamlarını söyledim.

Sonra, samimi bir ortamda söyleşimiz başladı.

BEN: Co, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz hızlı başladın, bütün dünya merak ediyor, küresel önceliklerinden başlayalım.

CO: Benim iki büyük amacım var, birincisi Amerika’yı yeniden dünya lideri yapmak, ikincisi ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurduğumuz dünya düzenini kurumları ile beraber devam ettirmek.

Bizim iki büyük rakibimiz var küresel çapta karşımızda, birincisi Çin ikincisi ise Rusya. İkisi de mevcut dünya düzenine karşı çıkmakta. Bunların ikisi de revizyonist güçler. Çin, Rusya’yı da yanına alarak farklı bir dünya düzeni kurmak istiyor. Çin ile uzun süreli rekabete gireceğiz. Öncelikli tehdit ise Rusya. Önce Rusya ile hesaplaşacağız. Rusya, Transatlantik ittifakını yıkmak istiyor. NATO üyesi ülkelere tehdit oluşturuyor.

Benim iki önemli silahım var, birincisi “demokrasiyi”, “insan haklarını” yaymak Arap Baharı'nda olduğu gibi. İkincisi de ittifakları güçlendirmek, yeni ittifaklar kurmak, ittifakları kullanmak Amerikan çıkarları için.

BEN: Anlamadım Co, NATO’nun otuz üyesi var ve Amerika bu ittifakın lider ülkesi, nasıl oluyor da Rusya tek başına otuz üyesi olan NATO’ya tehdit oluşturuyor?

CO: Bunu anlatmakta aslında ben de zorlanıyorum Nejat. Rusya tehdit işte, insanlar inansa da inanmasa da. Bizim silah sanayii de böyle istiyor anlasana.

BEN: Peki Co, stratejiniz........

© Veryansın TV


Get it on Google Play