We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kassandra'nın kulakları çınlasın! 

6 3 0
13.12.2020

(Çevrim İçi Tiranlara Karşı Uyarıyoruz!)

İnsan dışında başka herhangi bir varlık, kendi elleriyle yarattığı sistemin altında kalıp buna rağmen yine o sistemin kölesi, hırsızı, yalancısı, ateşli savunucusu, sözde tanrı-kralı olur mu? Üstelik bir “akla” sahip olduğu iddiasıyla.

O halde kibrimizi bir kenara bırakarak gurur yapmadan soralım, “akıl” deyip ardına sığındığımız, diğer canlılardan üstün yanımız diye böbürlendiğimiz, hatta “daha akıllı” gibi ifadelerle kendi aramızda bile üstünlük kurmaya çalıştığımız şey kötülük üretmiyor mu?

Acaba kötülük üreten şey sahip olduğumuzu iddia ettiğimiz akıl mı yoksa o aklın aslında bulunmayışı mı veya bulunmasına rağmen gerçekte kullanılmayışı mı?

Tanrı, insana diğer canlılardan farklı olarak aklı verip onun bu akılla kendini ne kadar rezil edebileceğini seyredip eğleniyor sanki!

Savaşlar, açlıklar, acılar, sömürüler, çözümsüzlükler, kısır döngüler… Dünyanın tüm bu çılgınlık ve sıkışıklığının sorumlusu, katlettiğimiz ormanlardan kaçan ve bizim yerimize kırmızı ışıkta bekleyen diğer canlılar olmasa gerek!

Kabul edelim, herhangi iki insan arasındaki ilişkide de toplumsal ve uluslararası ilişkilerimizde de aklın, düşünmenin yerini çok kısa bir süre sonra hırs, güç, iktidar hülyaları, aslında bencil, sığ, kısa zamanlı ve ilkel hareket etme güdüsü alıyor. Böyle olunca da gerçeğin inkârı, yalanlar, saptırmalar kaçınılmaz hale gelip hepimizi yönetmeye başlıyor. İşin daha da kötüsü bu şekilde davranmak “akla uygun gibi” bir algı da yaratılıyor ve bu “iş bitirici” pek kabiliyetli (!) arkadaşlar dünyanın da ülkemizin de canına okuyor! Kral çıplak diyenlerse taşlanıp linç ediliyor!

Oysa gerçek, inkâr edip görmezden geldikçe sırtımızda büyüyen bir kambur!

Düşünelim, durum söylediğimiz gibi değilse o zaman niçin insanlığın, ülkemizin sorunları ortakken bizler bu sorunları çözmeye çalışmak yerine birbirimizi etnik-mezhep savaşlarımızın kurbanı yapıyoruz? Hepimiz açız, yoksuluz, ama önce filanca kabilenin, cemaatin karnı doysun mu? Zaman dar mı? Bekleyemez miyiz o kadar? Dünyadaki tüm çocukların aynı anda insanca yaşadığını görmeye yetecek kadar uzun değil mi ömrümüz? Dünya böyle mi gelmiş de böyle gidecek?

Bir bakıyoruz, aç bir hayvanın elimizdeki yiyeceğe aniden saldırması gibi en yakın arkadaşlarımız dahi asıl meseleleri bırakıp yetkin bir sihirbazın el çabukluğuyla şahıs, olay, etek boyu, çorap rengine dikkatleri çekerek herkesin faydasına olabilecek yollardan sapıp sadece kendi şahsi ikbal ve bireysel konumlarını güçlendirecek alanda pusuya yatıyorlar. İşte bu bencillik, menfaat ve yalan çukurundan, ancak kötülük çıkar, buradan tertemiz pırıl pırıl bir su içmeyi bekleyemeyiz.

Biz diyoruz ki bu bozuk sistemin kanunu kuralı da arızalı, temelden değişiklik şart, bu gerçekle ne kadar çabuk yüzleşirsek o kadar iyi, onlar diyor ki yerel mahkeme hakimiyim, Yargıtay üyesi olayım, sıradan bir savcıyım şöhretli bir AYM üyesi olayım, kendi yağıyla kavrulan bir avukatım büyük kartellere kapağı atayım!

Hiçbir hayvanın algı-zihin oyunlarıyla, yalanlarla kendini kandırdığına şahit olmamışızdır. O aşılması gereken bir duvar varsa aşmaya çalışır, duvarı yok saymaz, görmezden gelmez, sanal başka duvarlarla yıkmaya çalışmaz, duvarı o yaptı bu yaptı da demez, sorumluluğu başkasına atmaz.

Öyleyse soralım o mu akıllı biz mi? Sorumluk alıp zahmet çekmek yerine sorunu dışardan birine yıkmak, görmezden gelmek, dile getireni linç etmek en usta olduğumuz saha! Herkes sorumluluğu dışardan birine yükleme ki, buna Tanrı da dahil, konusunda ordinaryüs olmuş! Tanrı cezamızı verdi diyoruz konuşurken, oysa insanın insana ettiğini başka hiçbir varlık ona yapamaz, kötülüğümüzün kaynağı biziz, başka günah keçisi aramayalım boşuna.

Yeni değil ama tarih boyu süren inkârımız bu! Bize sürekli duymak istediklerimizi söyleyenlerin değil de Kassandra’nın kulaklarını çınlatalım! Kassandra (Cassandre) Troya kralı Priamos’un kızıdır ve tanrı Apollon’a kendisine olayları önceden bilme yeteneğini bağışlaması halinde onunla evleneceğini vadeder, ancak bu yeteneğe kavuşunca sözünü tutmaz, bunun üzerine Apollon tarafından cezalandırılır ve gerçekleşecek şeyleri önceden haber vermesine rağmen kimse ona inanmaz. Herkes Kassandra ile alay eder, Truva savaşının kaybedilmesine sebep olan tahta........

© Veryansın TV


Get it on Google Play