We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Scuba dalış meraklılarına Büyük Mercan Resifi'nde bir dalış öyküsü

6 6 4
28.02.2021

Nisan 2017’de, Sidney’deki evin bahçesindeki hamakta sallanırken Avustralya’da yapmadığım şeyleri düşünüyordum bir yandan da. Nisan ayı Avustralya’nın sonbaharı. Hava biraz serinlemeye başlasa da sıcaklıklar o kadar büyük oranda düşmüyor. Hele o gün gibi güneşin yüzünü gösterdiği günlerde bahçede güneşin keyfini çıkarıyordum. Hamağın tatlı salınımında hülyalara dalmışken neler yaptığımı düşünüyordum bu güzel ülkede.

Uluru, Aborijinlerin kutsal kayası (Avustralya’nın kızıl merkezinde)

Avustralya’nın ortasında yer alan kızıl merkez’de, bu ülkenin yerlileri Aborijinlerin kutsal sayılan topraklarını, Uluru ve Alice Springs’i gezmiştim. Tazmanya’yı, Gold Coast’ı, Melbourne’ü ve doğu kıyısındaki birçok yeri gezmiş ve keyifli zamanlar geçirmiştim. Hatta iki hafta Yeni Zelanda’da harika günler yaşamıştım. Ancak bu koskoca kıta gibi ülkede, gerçekleştirilecek daha pek çok etkinlik ve gezilecek sayısız yerler vardı. Kuzey, güney ve batı Avustralya başlı başına bir maceraydı, Perth ve batı kıyısını görmemiştim. En önemlisi Büyük Mercan Resifi’nde dalma deneyimim henüz eksikti. O sırada aniden kapatan ve serinleyen hava adeta beni uyarıyordu. Havalar daha da soğumadan ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Büyük Mercan Resifi dalışlarının gözde kenti Cairns’e gitmeye karar verdim.

Ben Büyük Mercan Resifi diye dile getiriyorum ama ingilizcesinden doğrudan çeviri ile Büyük Set Resifi de denilen bu bölge sualtı hayat çeşitliliği açısından dünyanın en özellikli yerlerinden biri.

Avustralya haritası. Sağ üst köşede yeşil renkli Queensland bölgesinde Cairns ve Great Barrier Reef.

Wikipedia bu konuda şunları söylüyor ;

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi'ndedir. Büyük Set Resifi uzay'dan görülebilen, canlı organizmaların oluşturduğu, en büyük yapıdır. Resifin yapısı mercan polip'i olarak bilinen milyarlarca küçük organizma tarafından oluşturulmuştur. Resif geniş canlı çeşitliğine ev sahipliği yapmaktadır ve 1981 yılında Dünya Mirasları arasına alınmıştır.

Bu resifdeki belgesellerde görülen canlılığı turistik amaçlı gidilen dalışta ne kadar gördüğümü yazının sonunda okuyup, izleyeceksiniz. Bu noktada size kısa bir belgesel ile bölgeyi tanıtmak istiyorum.

Her yolculuk fikrinin başında olduğu gibi heyecanlanmıştım. Büyük Mercan Resifi’nde dalış hangi dalgıcın hayallerini süslemez ki?

Şimdiki deneyimimle sadece Cairns’e gidiş dönüş uçak biletini alırdım Sidney’den. Dalışları da oraya varınca kendim organize ederdim. Bu iş biraz zahmetli gibi gözükse de bir gezginin bunu yapması gerekir. Rahatça da yaparsınız. Hem de daha ucuza mal olur. Bir hostelde kalır ve organizasyona oradan katılırsınız. İstediğiniz şirketi veya grubu seçersiniz.

Ancak iki yıla yakın sürede klasik Avustralyalı alışkanlıkları oluşmaya başladığından mıdır bilmem, Gladesville’de mahalledeki “Coles” alışveriş merkezindeki turizm acentesine gittim. Sidney’den gidiş uçuşu, Cairns’de bir gece konaklama, teknede konaklamalı 3 günlük dalış ve Sidney’e geri dönüş için 1500 Avustralya doları içeren makul bir paketi memnuniyetle almıştım.

Sidney-Cairns uçuşundan.

Gece Cairns’e ulaşıp şirketin ayarladığı otelde kaldım. Karanlıkta şehirde kısa bir tur attıktan sonra sabahın köründe almaya geleceklerinden erken bir saatte otele döndüm. Tüplü dalış (scuba) yapmayalı epey zaman geçmişti. Sakal ve bıyıklarım herhangi bir dalış konforsuzluğu yaratır düşüncesiyle traş oldum. Epey uzun süredir ilk kez sinekkaydı tıraş olmuştum. Yüzüm garip gelmişti. Uzun süredir dalmamış olmaktan da bir miktar huzursuzluk duyuyordum. Çok üzerinde durmadan gecikmeden yattım.

Cairns sokaklarından görüntüler.

Sabah çok erken bir saatte tura çıkanları toplayan minibüs gelip otelin önünden beni aldığında artık tur için hazırdım. Prodive’ın dükkanına gidip kayıt yaptırdık. Dalış sertifikanızı bu tür gezilerde yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Benim sertifikam Türkiye’de kaldığından uluslararası bir veritabanından kontrol sonucu işlemler tamamlanmıştı. Kapitalist sistemin kendine güvene alması gerekli belgeleri imzaladık. Turistik ve son derece profesyonel hale gelmiş bu dalış firmasında işler kendi yöntemlerince tıkır tıkır hallediliyordu.

Prodive dükkanında, Cairns, Queensland.

Son........

© Veryansın TV


Get it on Google Play