We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kod adı 'Umut' ile 'TR326’ ne görüştüler?

44 110 30
02.03.2021

Kod adı: Umut.

Kendisi bunu kabul ediyor ve şöyle söylüyor:

‘Benim MİT’teki kod ismim, doğrudur, yani sen milletin umudusun demiştir Fuat Doğu (Eski MİT Müsteşarı).’

Milletin umudu’, ‘Umut’ kod adlı kişi eski İstihbaratçı Enver Altaylı’dan başkası değil.

Altaylı hakkında mütalaa geçen hafta verildi.

‘FETÖ yöneticiliği’ ile ‘siyasi ve askeri casusluk’ suçlarından 42 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi hakkında.

Peki mütalaada neler yazıyordu?

74 sayfalık mütalaayı inceledim. İlk hissettiğim şey, aslında hala birçok gerçeğin ortaya çıkmadığıydı. Bütün ayrıntıları yazmanın bir anlamı yok burada… Ama kafa karıştıran bazı konuların aydınlığa kavuşturulması için soru sormamız, sorulara da yanıt almamız gerekiyor.

Türkiye artık öyle bir ülke ki, hiçbir sorunuza yanıt alamıyorsunuz. Olsun, soru sormaya devam etmeliyiz.

Birinci sorumuzu sormadan, konuyu bilmeyenler için kısaca anlatalım.

İddianameye göre, Enver Altaylı, damadı Metin Can Yılmaz ile birlikte Mehmet Barıner adında eski bir MİT’çinin kaçırılması için büyük çaba gösteriyor. FETÖ’den aranan Barıner’i kaçırmak için de yapılan faaliyetler iddianameyle ortaya seriliyor.

Barıner için ilk harekete geçen damat Metin Can Yılmaz. Yılmaz ki, FETÖ’nün ikinci adamı olarak bilinen Mustafa Özcan’ın çok yakını. Altaylı’dan kızını isteyen kişi de bu Özcan…

Neyse…

Barıner, Altaylı’yla görüşüyor. Sonra Altaylı, FETÖ’cü olan eski MİT’çiyi yurtdışına kaçırmak için planı yapıyor.

Yardımını istediği kişi Serhat Ilıcak. Bodrum’da yaşıyor, büyük bir malikanesi var. Enver Altaylı da, Serhat Ilıcak’ın çok yakın arkadaşı olduğunu, yıllardır görüştüklerini ve her konuda konuştuklarını söylüyor.

Evet, MİT’çi Barıner’i yurtdışına kaçırma görevi Serhat Ilıcak’a veriliyor ama bu başarılamadan kolluk kuvvetleri duruma el koyuyor.

İlk sorumuzu soralım…

Tüm bu yargılamalar yapılırken, hiç kimsenin sormadığı soruyu soruyorum.

Serhat Ilıcak nerede? Kendisi dinlendi mi?

Bunları bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki, adı geçen zat’ın ilk vukuatı değil bu. Serhat Ilıcak 15 Temmuz 2016 sonrası bir kişiyi koruma altına alıyor ve o kişiyi yurtdışına kaçırmayı organize ediyor. Bu plan ortaya çıkarılıyor ve aranan kişi Serhat Ilıcak’ın Bodrum’daki malikanesinden alınıyor.

Bu gerçeği açıklayan kişi de Barıner’i kaçırması için kendisinden yardım istenen, Bodrum’da yat acenteliği görevini yapan Seda Chamatzoglou

Kaçırmaya çalıştığı kişi kim mi?

Kardeşi…

Nazlı Ilıcak.

Chamatzoglou şöyle diyor:

‘(Serhat Ilıcak) Nazlı Ilıcak’ın yurtdışına kaçırılması için de bana geldi, yine aynı tavrı sergilediğimden Nazlı Ilcak bana söylediğinden iki gün sonra Bodrum’da yakalandı.’

Daha önce vukuatı olan Serhat Ilıcak neden sorgulanmadı, yargılanmadı bilmiyorum. Şimdi nerede onu da bilmiyorum. Fakat kendisinin bildiği çok şeyin olduğunu iddianameden çok rahat anlıyoruz.

***

Ama şimdi asıl ayrıntıya girelim…

Bakın, Enver Altaylı’nın bilgisayar ve cep telefonu dökümlerinden çok önemli raporlar, istihbari bilgi notları, gizli bilgiler ve yazışmalar ortaya çıkıyor.

Çıkan raporlar bizlere gösteriyor ki, Altaylı’nın hedefleri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan var.

Mesela…

TSK’dan ihraç edilmiş Avrupa ve ABD’deki FETÖ’cülerle temas kuruyor Altaylı. Bu kişilerle birlikte rapor hazırlıyorlar. Amaç, ‘Kontrollü darbe’ algısını yaratmak.

Altaylı, bu raporun........

© Veryansın TV


Get it on Google Play