We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aleviler ‘hızır orucu’nu neden tutar?

12 7 5
12.02.2021

Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan ile Erzincan Valisi Sayın Mehmet Makas, Hızır orucuyla ilgili birer mesaj yayımladılar. Benzer hususlara vurgu yapılan her iki metinde de “Anadolu-İslam” inancına, Hızır’ın darda düşenlere yardım ettiğine, tutulan oruçların ve dağıtılan lokmaların kabulüne, Hızır günlerinin barış, kardeşlik ve birliğe vesile olmasına vurgu yapıldı.

Daha önce de 2020’nin Hızır günlerinde Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun tarafından olumlu bir adım atılmış, cemevleri belediye meclisinde “oybirliği”yle ibadethane olarak kabul edilmişti. Bu adım gerçekten şaşırtıcıydı ve Alevi toplumu üzerinde büyük bir sempati yaratmıştı.

Tunceli ve Erzincan gibi Alevi nüfusun yoğun yaşadığı yerlerde, Aleviler için kutsallık arz eden günlerin devleti temsil eden valiler tarafından anılması, cemevlerinin belediyeler tarafından ibadethane statüsüne alınması elbette takdir edilmesi gereken güzel gelişmeler. Alevi nüfusun yaşadığı diğer illerimizdeki valilerin ve belediye başkanlarının da benzer işler yapması her bakımdan yararlı olacaktır.

Peki, Hızır orucu nedir ve Aleviler neden Hızır orucunu tutarlar?

Alevi inancına göre Hızır orucunun kaynağı Kur’an-ı Kerim’dir. İnsan Suresinin 7 ile 10. ayetlerinde şöyle denilmektedir:

“Onlar, verdikleri sözü yerine getirirler ve dehşeti her yerde hissedilen bir günden korkarlar.
Onlar, kendileri sevip istedikleri halde yoksula, yetime ve esire de yemek verirler.
(Ve şöyle derler:) ‘Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz.
Biz, öfkeli, çetin bir günde rabbimizden (azabından) korkarız.’”

Bu ayetlerin nüzul sebebi, Sünni ve Şiilere ait birçok hadis, tarih ve tefsir kitabında Ehlibeyt’le ilgili bir olayla açıklanır. Aktarımlara göre Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin hastalanır. Hz. Ali ile Hz. Fatıma da çocuklarının iyileşmesi için adak orucuna niyetlenir. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin de bu niyete iştirak ederr. Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin iyileşince, ailece üç günlük oruca niyetlenirler. İlk gün iftar vakti kapılarına bir yoksul gelir ve zaten az olan iftarlıklarını ona verirler. İkinci gün iftar vakti kapıyı bir yetim çalar. Bu defa iftarlıklarını yetime verirler. Üçüncü gün ise iftar vaktinde kapıya bir esir gelir. O........

© Veryansın TV


Get it on Google Play