We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Unutmak Ve Hatırlamak

1 0 4
27.06.2022

İnsan, hayatın içinde bir o yana bir bu yana koştururken kimi zamanlar yön duygusunu kaybedebilir. Nereden geldiğini, nereye gitmekte olduğunu ve nereye ait olduğunu karıştırabilir. Zira insan “nisyanla malüldür” derler. Unutmak insana özgü bir davranıştır ve hatırlamakta… unutmak ve hatırlamak kendini nereye ait olduğunu tanımlamakla mümkündür. Neyi unuttuğunu hatırlamak için unutmaman gereken aidiyetini bilmen gerek. Aksi takdirde hatırlaman gereken şeylerin olmaz. Modern zamanlar insanın eskiye dair hafızasını sıfırlamak ister. Eski olanın kötülendiği yeni olanın el üstünde tutulduğu yeni bir düzenin ayak seslerini duyarsınız onda. Eski ve yeninin kavgası insanı ideale ulaştırma kavgası değildir. Eski ile yeninin savaşı egemenlerin hangisinin otoriteyi ele alıp kendi çıkarlarını maksimize etmeyi hesapladığı bir savaştır. Modern zamanlara göre eski unutulmalı, hatırlanmamalı ve yüzünü geleceğe çevirmelidir insan. Yüzünüzü çevirdiğiniz gelecek ancak modern zamanın plan ve proje kapsamında inşa edilecek bir gelecektir. Bu yüzden daima pohpohlanır, parlatılır ve en süslü şekilde insanlığa servis edilir. Eski zamanlar ise yeni bir gelecekten korktukları için daima elinin altındaki düzeni daha güvenli bulur ve ona sımsıkı yapışarak insanlığa geçmişi unutmamayı ve sürekli hatırlamayı buyruk olarak verir. Eski ve yeninin savaşında tek bir ortak nokta vardır o da şimdiyi ihmal etmeleridir.

Şimdi, ne ile inşa olmuştur ya da olmalıdır sorusunu yalnızca müslümanlar sorar. Bu öğreti Adem’den bugüne kadar insanlığa öğretilen ortak bir öğreti olarak kalmıştır. İslam, eskiyi hatırlamayı, yüzünü aynı zamanda geleceğe dönebilmeyi öğretse de tüm bu öğretiyi şimdiyi sağlam şekilde kurabilmek adına yapar. İnsan, tarihten dersler alır. Yaşanmış tecrübeler yürüdüğümüz yollara dair bir yol işaretidir. Geçmiş onca kavimlerin yapmış olduğu hatalar ya da güzellikler tarih değişse de bize güzel bir örnek teşkil ederler. Geleceğe dönük olarak geçmişte yaşanmış tecrübelerden ders alarak şimdiyi sağlam bir şekilde inşa edip gelecek nesillere emaneti düzgün bir şekilde teslim edebilmeyi bir ideal olarak alabiliriz. Öyleyse müslümanın öncelikli dili şimdiyi inşa etmek üzere kurulmalıdır.

Şimdi, ne ile nasıl inşa olunur sorusu önemli bir soru olarak kayıtlara geçmelidir. Adem’in serüveni Allah’ın ona öğrettiği kelimeler üzerine başlamıştı. Doğrusu bu serüven bizlerin ortak serüvenidir. Bizler kelimeler içine doğar orada büyürüz. İçine doğduğumuz kelimeler bazen tahrif olmuş, bazen konuldukları yerleri değiştirilmiş bazen de bu kelimeleri kullanan kötü........

© Venhar Haber


Get it on Google Play