We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NURİ ŞEKER

1 0 1
19.09.2021

1857’de Uşak’ta doğmuştur. Molla Ömer Beyin oğludur. Ataları olan Molla Ömer Oğulları, Kırım’dan Erzurum’a, Erzurum’dan Bursa Kınık’a ve oradan da Uşak’a gelip yerleşmişlerdir. Yerleştikleri yer, o zaman için Uşak’a 7-8 km mesafede bir köy olan Kalfa Köyüdür.

Medrese eğitimi aldıktan sonra köyüne dönerek çiftçiliğe başlamıştır.

Uşak’lı halı tüccarlarından Celepzâde Abdullah Bey bir Avrupa gezisinde Almanya’da, Uşak’ta ekilen kırmızı pancardan başka bir çeşit pancarın daha bulunduğunu öğrenir ve bundan 8 kg kadar alıp Uşak’a getirir.

Nuri Bey, kendisinden bir miktar tohum alarak Kalfa Köyündeki tarlasına eker. Ürettiği yeni pancardan pekmez ve köpük helvası üretmeyi başarır.

Bir başka kaynakta yer alan bilgilere göre ise, 1907 veya 1908’de gittiği İzmir’de tanıştığı ve Viyana Şeker Fabrikasında çalışan Mehmet Eşref Bey’den şeker pancarı, şeker üretimi ve şeker fabrikasıyla ilgili detaylı bilgiler öğrendiği, kendisinden Viyana’ya döndüğünde oradan şeker tohumu ve şeker fabrikasıyla ilgili bilgiler göndermesini istediği, Mehmet Eşref Beyin de bu talepleri karşıladığı yer almaktadır.

O yıllarda ülkenin hiçbir yerinde şeker üretmek imkanı yoktur. Nuri bey de, değişik tatlılar üreterek kazanç elde etmektedir.

Ancak hem ülkenin ihtiyacını, hem yöre halkının refah ve yaşam standartlarının arttırılmasını ve hem de ticari kârlılığı dikkate alarak Uşak’ta bir şeker fabrikası kurmayı kafasında planlamaya başlar.

Şeker pancarı üretmek için Kalfa Köyünde büyük bir çiftlik satın alır. Ürettiği şeker pancarlarını rendeleyerek kirli tatlı şurubunu elde etmiştir.

Zaman içinde, şerbetin rengini açmak için kireç kullanmayı dener. Elde ettiği nispeten daha berrak şurubu kaynatarak ravank yapar.

Zaman içerisinde, bir taraftan kendisinin yaptığı deneme-yanılmalar ve diğer taraftan Mehmet Eşref Beyin Viyana’dan gönderdiği bilgilerle kafası netleşmiş ve şeker fabrikası kurulabileceğini anlamıştır.

Tam bu aşamada, (ki tarih 1923’lerin sonlarıdır), Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın desteğini almak için harekete geçer ve Ankara’ya gider:

Ogün........

© Vasat


Get it on Google Play