We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİLGE TOPLUM OLMAK

1 0 0
16.09.2021

“Ben olsam, Müslüman Doğu’daki tüm mekteplere eleştirel düşünme dersleri koyardım. Batı’nın aksine Doğu, bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafının kaynağı budur!” Bilge insan Aliya İzzetbegoviç

Günümüz dünyasında “bilgi toplumu” olmak çok önemsenir. Ancak bilgi toplumu olmak ötesinde, “bilge toplum” olmak çok daha önemlidir. Evet, bilgi bir güçtür ve bu gücü elde eden dünyaya hakim olur. Ama esas olan dünyaya hakim olmak değil, daha adil bir düzen kurarak, dünyada insanca yaşamak ve hakça paylaşmaktır. Bu da ancak “bilge toplum” olmakla mümkündür.

Peki bilge toplum nasıl olunur?

Bilge toplumun en baş özelliği, eleştirel ve yaratıcı yeni düşüncelerde zirve olmakla mümkündür. Çünkü her bilginin daha üst bilgisine ancak eleştirel düşünce ile ulaşılabilir. Zaten bilim, felsefe ve sanat ancak eleştirel düşünce ile ilerleyebilir.

21 yüzyıl dünyasında, eleştirel ve yaratıcı düşüncenin önemi birçok düşünür tarafından ifade edilmiştir. Genel olarak düşünme becerileri, (1) Problem çözme, karar verme ve kavramsallaştırma becerileri, (2) Eleştirel düşünme becerileri ve (3) Bilgiyi işleme becerilerinden oluşur.

Eğitim felsefecileri, düşünme becerilerini "temel akıl yürütme işlemleri yapabilme, problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ve karar verebilme,” şeklinde tanımladıktan sonra, eleştirel düşünme becerilerini “Meraklı olma, doğruyu arama, ön yargıları fark etme, ifade edilmemiş düşüncelerin farkına varma, düşüncelerin farklı ifade etme, sistematik olma, çözümleyici olma, entelektüel olgunluk gösterme, özgüven sahibi olma ve açık görüşlü........

© Vasat


Get it on Google Play