menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Sumua vai savua – maailmankirjat hämärän peitossa

35 0
14.03.2026

Maailman johtajat ovat epävarmoja kansojensa ja sitä kautta myös omasta tulevaisuudestaan. Kenelläkään ei ole vastausta siihen, miten kaksi suurta murrosta, teknologinen ja moninapainen, vaikuttavat tulevaisuuteen.

Juuri nyt: se näyttää valtioiden väliseltä aggressiolta, suojautumiselta ja sääntöjen rikkomiselta. Mutta pohjimmiltaan kyse on jostain alkukantaisemmasta. Poliittisen luokan kollektiivisesta paniikista.

Olemme tottuneet ajattelemaan, että maailmantaloutta ohjaavat analysoitavissa olevat mekanismit ja pitkän aikavälin strategiat. Viime vuodet ovat kuitenkin osoittaneet, että olemme siirtyneet eksistentiaalisen epävarmuuden aikaan. Kun vanhat valtarakenteet murenevat, poliitikkojen reaktiot muuttuvat hätäisiksi suojautumismekanismeiksi.

Suunnitelmallisuuden teatteri

Meille myydään mielikuvaa päättäväisyydestä. Kiina julkaisee uusia........

© Uusi Suomi