We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sıradanlığın olağanüstülüğü - Nebahat Akdora'nın anısına

1 2 31
23.09.2021

1975 yazı, İran Şahının Ankara’ya geldiği günlerdi. Nebahat ile tanıştığımızda Köyişleri Bakanlığında çalışıyor, üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. Yaşam planları değişti. Askerliğim bitince evlendik, sonra birlikte Fransa’ya gittik. O geldiği bu yeni ülkedekısa sürede çevresine uyum sağladı. Fransızca kurslarına başladı. Fransa Türk Öğrenci Birliği FTÖB’de koro ve halkoyunları etkinliklerine katıldı. Paris ve dışında gösteri ve konserlerde yer aldı. Hafta sonlarında biz öğrenciler, Paris Garlarında türk işçilere toplu Halkın Sesi dergisi satışı yapardık. O süreçde pek çok emekçi ve aile ile tanışdık, dostluklar kurduk.Aydınlık günlük gazete çıkarma kararı alınca Paris’de bir komite kurduk, Nebahat de içinde. Halkın Sesi dostlarımız bu kez Aydınlık için dayanışmalarınısürdürdüler. Aydınlık, Türkiye’de yayın hayatına başladı. Çok geçmeden Fransa’da bayilerdeydi. Bizler yazı ve foğraflarla yurtdışından katkılarımızı sürdürüyorduk.

Göçmen İşçilerle

1980’e doğru Fransada kaçak göçmen işçiler, yasal hakları için mücadele başlattı. Aydınlık da basında türk işçilerin mücadele bayrağı oldu. Yabancı İşçiler Eylem Komitesinde görev aldık. Çok dilde hazırlanan görsel işitsel propaganda ve tanıtım belgeselinin türkçesini Nebahat ile seslendirdik. Büyük kitlesel mitinglerde etkili oldu.O yıllar 16mm’lik Türkiye’de’’Halkın Mücadelesi Durdurulamaz 1960 - 1974’’ adlı kısa metraj bir belgesel film çektim. Seslendirmesini gene Nebahat yaptı.

Paris - Lizbon

Portekiz devrimci partisi PCPml, bizi 1978 yazında Portekiz’e davet etti. Karanfil Devrimini anlatan söyleşi ve röpotajlarla Aydınlık için bir yazı dizisi hazırladık. Nebahat fotoğrafları çekti. O yıl kızımız Güneş’e hamile karnı burnundaydı, uçaklar kabul etmedi bizi. Paris Lizbon arası 4bin km yol katettik. Arabalarla gidip trenle döndük. Bu........

© Ulusal Kanal


Get it on Google Play