We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan, AB, AUKUS: Dağılan Atlantik, güçlenen Avrasya

1 7 0
21.09.2021

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen veAlmanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, AB savunma gücünde "atılım" çağrısı vebunun inşasının hızlandırılmasını istediler. Kramp-Karrenbauer, "çağ değişikliği",uluslararası politika, savunma için daha güçlü bir rol almayı gerektiriyor” dedi.

ABD, İngiltere ve Avusturalya’nın imzaladığı AUKUS anlaşması AB’yi dışta bırakarak Atlantikteki dağılmayı hızlandırdı. Bu adımla hedef alınan Çin ve Avrupa’nın her alanda yakınlaşmaları bekleniyor.

DİE ZEİT: ABD, NATO, BATI VE ALMANYA TALİBAN’A YENİLMİŞTİR

Alman haftalık Die Zeitgazetesi, “ Batı ve Almanya’nın Afganistan’da yenildiği açıkça telaffuz edilmelidir” diye manşetten verdi. Gazete; “çok açıktır ki ABD, NATO, Almanya vb. Taliban’a yenilmiştir. Bunun izahı yoktur, Afganistan’da ne olacağına Taliban karar vermektedir, dış ilişkilerde de şartları Taliban belirlemektedir” diye yazdı.

Batı’nın Afganistan yenilgisinin akabinde gelişmelerin daha da hızlandığı görülüyor: AB ve Berlin ilerletilemeyen Atlantik’ten bağımsız askeri güç çabalarını öne aldı.

ABD, İngiltere ve Avustralya AUKUS anlaşmasına göre ABD’nin nükleer enerjili denizaltılarını Avusturalya da edinecek. “AB dışlandı ve Fransa AUKUS nükleer anlaşması ile sırtından vuruldu.”Açıkça hedef alınan Çin, silahlanma yarışının tırmandırıldığını açıkladı.

“AVRUPA, NATO VE BM’DEN BAĞIMSIZ HAREKET EDEBİLİR”

ABDhegemonyacılığının çözülmesinin göstergelerinden birisi de Almanya başta AB’nin bu etkinin dışına çıkmasıdır. 2000’li yılların başından beri Almanya-Fransa eksenli AB, ABD’den bağımsız hareketini aynı göz hizasında olmak söylemiyle başlayıp, Avrupa ordusu, Atlantik dayatmalarına ve yaptırımlarına karşı çıkmak şeklinde sürdürdü. Eylül ayı ortasında AB Komisyonu Başkanı ve Almanya Savunma Bakanının birbirini tamamlayan açıklamaları ile bu eğilim kesin bir taraf tutmaya doğru evrildi. Bu gelişmeleri politika ve danışmanlık kurumları değerlendirdiler. Germen Foreign Policy (GFP) gelişmeleri şöyle yazdı:

“AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ve Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, AB savunma gücünde "atılım" istediler. Von der Leyen,AB konuşmasında, "yeni bir rekabet dönemine giriyoruz; AB, NATO........

© Ulusal Kanal


Get it on Google Play