We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni sistemin avantajları ve yapılması gerekenler

4 0 0
16.01.2021

Türkiye ve Türk milleti ile meselesi olanların ısrarla ve inatla gündemde tuttukları ve tamamen asılsız ve çarpık iddialarla hedefe koydukları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin iyi anlatılması ve doğru anlaşılması gerekiyor. Sayın Devlet Bahçeli, EtikHaber’e yaptığı “İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Dayatması: Yalanlar- Gerçekler- Türkiye’nin Önüne Kurulan Çetin Tuzaklar” başlıklı değerlendirmeden sonra ikinci bir açıklama daha yaptı.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine Geçiş ve Uygulama Süreci” başlıklı bu açıklamanın ayrıntılarında, yeni sistemin sağladığı avantajlar anlatılıyor. Parlamenter Sistem’in oluşturduğu kriz ve tıkanıklıkların nasıl aşıldığı örneklerle ortaya konuluyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kuvvetler arasındaki denge ve denetimi güçlendirdiği ve kuvvetler ayrımını net olarak sağladığının altı çiziliyor. Yeni sistemin uygulanmaya başlamasından sonra yapılan 3 seçim sonucunun da, Türk milletinin yapılan değişiklikten memnun olduğunu gösterdiği belirtiliyor. Türkiye’nin, dünyanın ve içinde bulunduğu bölgenin çetin ve zorlu şartlarında olağanüstü bir diriliş ve yükseliş azmiyle öne çıktığı, çok yönlü ve insani dış politika anlayışı ile bölgesel gelişmelerin belirleyicisi ve küresel düzeyde etkili bir aktör durumuna geldiği yine örnekleriyle hatırlatılıyor.

YAPILMASINDA FAYDA GÖRÜLEN DÜZENLEMELER

Sayın Devlet Bahçeli, birçok açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesi ve sistemin tamamlayıcı unsurlarının gerçekleştirilmesi için ilave adımlara ihtiyaç bulunduğunu söylemişti. Bu açıklamada, bu adımların neler olması gerektiğini ayrıntılı şekilde ortaya koyuyor ve “Yeni hükümet sisteminin temelini oluşturan insan merkezli bir yaklaşımla ekonomik ve sosyal refahın arttırılması için hukuk devleti, demokratikleşme ve iyi........

© Ülkücü Medya


Get it on Google Play