We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CUMHURİYET’İN YIL DÖNÜMÜNDE, EGEMENLİK GASBI!

5 1 0
15.11.2018

”Arkadaşlar, Kıbrıs düşmanın elinde bulunduğu sürece, bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz, bu ada bizim için önemlidir.” (1)

Uluslar hayati çıkarları için yaşarlar. O çıkarları elde etmez ve korumazsanız yok olmaya mahkumsunuzdur. Vatan, kara parçasından ibaret değildir. 145 bin kilometrekarelik alan ve altındaki zenginlikler Amiral Cem Gürdeniz’in tabiriyle “Mavi Vatan”dır ve kimseye bırakılamayacak kadar değerlidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 35. yıl dönümü kutlu olsun. Kutlu olsun da, Türkiye’nin nefes borusu olan Kıbrıs adasında yaşanan son günlerdeki kritik gelişmelerden Türk milleti ne kadar haberdar? O halde, bağımsız cumhuriyetimizin kazanımlarından biri olan egemenlik hakkımızın son zamanlarda ne derece engellenilmeye çalışıldığını bir inceleyelim.

Akdeniz’in Kıbrıs’ı çevreleyen bölümünde, yakın zamanda trilyonlarca metreküplük doğalgaz rezervi bulundu. Türkiye, KKTC, Mısır, Lübnan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi bu doğalgazın paylaşımında hak sahibidir. İtalyan enerji şirketi ‘ENİ’ye bağlı Saipem 12000 adlı gemi, 9 Şubat’ta sondaj çalışmaları yapmak amacıyla bölgeye gelmiş, lakin Kıbrıs açıklarında Türk donanması tarafından durdurulmuştu. Saipem 12000 adlı geminin bölgeye girişine izin verilmemişti. Çünkü, şirketin çalışma yapmak istediği alan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge(*)(MEB) içerisindeki 3. Parseldeydi ve bu alanda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de hak sahibiydi.

Yaşanan krizin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama ve Ege’deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Türkiye’nin, güneyindeki gelişmelere yoğunlaşmasını fırsat bilerek, Kıbrıs’ta ve Ege’de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda uyarıyoruz” demişti.

Erdoğan, Kıbrıs açıklarında faaliyet yürüten yabancı şirketler için ise “Rum tarafına güvenerek hadlerini ve güçlerini aşan işlere alet olmamalarını tavsiye ediyoruz. Bunların efelikleri, bizim ordumuzu, gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır” açıklamasında bulunmuştu (2).

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tüm uyarılarımıza rağmen Doğu Akdeniz’deki tek taraflı........

© Üçüncü Yol