We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GEÇMİŞİ DOĞRU BİL Kİ GELECEĞİN OLSUN

3 2 5
29.10.2018Bu hafta Cumhuriyetle ilgili bir yazı yazmak istedim. Cumhuriyetin neden önemli olduğunu anlatmak istedim. Aslında kavram olarak Cumhuriyeti değil ama bu ülkenin, bu toplumun Cumhuriyet rejimi ile neler kazandığını yazmak istedim. Ancak, benim okuyucum zaten bunları bilen, Cumhuriyetle sorunu olmayan kişiler, acaba gereksiz bir yazı mı yazmış olurum diye düşünmedim de değil. Peki, gerçekten biliyor muyuz Cumhuriyetin faziletlerini, bize kazandırdıklarını… Kendimi de katarak soruyorum bu soruyu. Gerçekten cumhuriyetin bu topluma, bizlere neler kazandırdığının farkında mıyız?
Toplumun bir kesimince saygın olan, yazan-çizen biri Kurtuluş Savaşımızı küçümseyerek “Keşke Yunan kazansaydı” dedi ayıpladık ama gereken ikna edici cevabı verebildik mi?
Neden “Keşke Yunan kazansaydı” dedi? Ona göre Atatürk ve arkadaşları laikliği getirerek müslümanların İslamı yaşamasını engellemişler, Yunan idaresinde olsalarmış dinlerini bu derece kaybetmezlermiş… Aslında cümle mantık olarak da saçma ama yine de oturup anlatmak gerekiyor.
Osmanlı döneminde Anadolu’nun sanıldığı kadar Müslüman ve Türk olmadığını, en az ¼ oranında gayrımüslim olduğunu, Anadolu’nun Müslümanlığının da çok yetersiz olduğunu, din adamı kadrosunun olmadığını, halkın dini açıdan da çok cahil olduğunu anlatmak şart. Dolayısı ile Yunan’ı kovmasaydık sanıldığı gibi Müslüman kalmayacağımızı anlaması lazım bazı kafaların… Atatürk’ün dine hizmetlerini ayrıca anlatmak da gerekli ama koca Osmanlı coğrafyasında İslamı, islama en uygun yaşayan yerin Türkiye olduğunu da bilmeleri lazım. Hacca gidince bizimle diğer Müslümanlar arasındaki farkı da mı görmüyorlar…
“O ezanlar ki şehadetleri dinin temeli /Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” diyebileceğimizi mi sanıyorsun demek lazım kızmadan o imansıza. Gerçekten Atatürk ve arkadaşlarının mücadelesi olmasaydı bu ezanları dinleyebilir miydik?
Pazar günü Kütahya Dumlupınar’a, Kurtuluş mücadelesinin geçtiği ve şehitlerinin yattığı o aziz........

© Turktime