We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DEVLET HUYUMU DEĞİŞTİRİYOR!

3 1 6
24.12.2018


Devlet sistemleri ve devletin tutumu o coğrafyada yaşayan insanları etkiler desem inanır mısınız? Gerçekten de etkiler. Bireylerin ve toplumun zamanla alışkanlıkları oluşur, alışkanlıkları o toplumun kültürünün bir parçası olur.

Mesela, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen. Tüm hicivlerini neredeyse Demirel iktidarı üzerine yapmışlardı. Ancak bir gün bile kimsenin aklına Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın tutuklanacağı gelmemiş, herkes rahatlıkla oyunlarına gitmiş ve gülmüştü. Hatta 12 Eylül sonrasında bile benzeri hicivleri devam etmiş, 12 Eylül rejimi dahi Metin Akpınarlara, Müjdat Gezenlere kem gözle bakmamıştı. Toplum özgürlük yanlısı ve mutluydu. Şimdi benzeri biri çıksa, iktidarı hicveden oyunlar sahneye koysa kaç kişi izlemeye gidebilir? Devlet güçleri engellemezse mutlaka kendilerini “Osmanlı” torunu sanan cahiller çıkar ve engeller. O nedenle de özgürlüklerimizin kısıtlandığını hissediyor ve mutsuzuz.

Devlet sisteminin etkisi tabi ki sadece bununla sınırlı değil. Devlet çok şeyi belirliyor ve etkiliyor. Devlet sistemleri ve uygulamaları özellikle de ekonomi alanında daha da etkili oluyor. Devletin ekonomi alanında yaptığı müdahaleler tüm toplumun huyunu-suyunu,........

© Turktime