We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni güvenlik sorunu olarak ‘Düzensiz Göç’

53 157 206
15.08.2021

Dünya nüfusu belki de tarihin başlangıcından bu yana hiç bu kadar yoğun bir hareketlilik içinde olmamıştı. Her ne kadar küreselleşme denilen fenomen yeni bir kavram olmasa da geldiğimiz noktada artık çok katlı bir apartmanda yaşadığımız inkâr edilemez bir hakikat.

Bu etkileşim, iletişim ve ulaşım yoğunluğu dünyadaki göç hareketlerini de olağanüstü noktalara taşıdı.

Dünyadaki kaynaklar tükendikçe, istikrarsızlık arttıkça göç hareketlerinin de temposu artmakta. Bu yüzden önümüzdeki süreç içinde dünyayı bekleyen en kayda değer güvenlik sorunları düzensiz göç hareketleri ve iklim değişikliğine bağlı gıda güvenliği ile bio güvenlik sorunları olacak.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre dünya üzerinde 275 milyon göçmen ve buna ilaveten de 80 milyon mülteci ve sığınmacı bulunuyor. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda çok daha artacağı hepimizin malumu.

Afganistan’ın fitili ateşlendi

İşte tam böyle bir ortamda ABD ve dolayısı ile NATO Afganistan’ı terk etme kararı aldı. Bu kararın hemen ardından Taliban, ülke içindeki saldırılarını arttırmakla kalmadı, daha şimdiden sınır kapılarının birçoğunu da ele geçirdi.

Yaşanan bu gelişmeler Afganistan kaynaklı bir düzensiz göç dalgasının önümüzdeki günlerde başta bölge ülkeleri olmak üzere birçok ülkeyi vuracağının emarelerini ortaya koymakta. Sadece İran’da 1,5 milyonu kayıtlı yaklaşık 2,5 milyon Afgan sığınmacının varlığı konuşuluyor. Ülke içindeki çatışmalar arttıkça 37 milyon Afganın yaşadığı Afganistan’dan milyonlar kitleler hâlinde kaçmaya devam edecek.

Yeni güvenlik ve Türkiye

Bu yeni güvenlik politikalarına adaptasyon Türkiye’nin uzun yıllardan bu yana zaten gündeminde. Her ne kadar bazıları Türkiye’de dahi çekilmemiş video ve fotolar üzerinden kamuoyunu negatif bir sığınmacı istilası algısına boğmaya çalışsa da, Türkiye gerçekte de Suriye’den gelen sığınmacılardan dolayı ağırlayabileceği kotayı çoktan aşmış durumda.

........

© Türkiye


Get it on Google Play