We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Su hayattır

36 50 0
11.07.2021

Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık diyen güzel bir Kızılderili atasözü var. O zamanlarda söylenmiş bu hikmet dolu söz şimdilerde daha da önemli hâle geldi. Önümüzdeki günlerde daha da yoğun bir şekilde duyacağımız kavramların arasında gıda ve su güvenliği, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik ve çevre kaynaklı birçok husus var.

Marmara Denizi’nde başlayan müsilaj, toplumda bu konularda bir farkındalık oluşturmaya hizmet etti. Lakin yine de üzerinde çokça yazılıp, çizilip, konuşulmadıkça sorun unutulmaya mahkûm. Oysa yerkürede karşı karşıya kaldığımız çevre tehdidi tahmin ettiğimizden daha da büyük. Bu yüzden konu kayıkçı kavgalarına kurban edilmeyecek kadar önemli ve toplumun gündemini oluşturması gereken çok mühim bir husus.

Çevre konusunda faaliyet gösteren STK raporları kıstas alındığında yerküre üzerindeki suyun tamamı beş litrelik bir şişeye koyulsa, insanoğlunun erişebileceği tatlı su miktarı sadece bir yemek kaşığı. Tatlı su kaynaklarımız bu denli kısıtlı iken, hem kullanımda yeteri kadar özen gösterilmeli, hem de titizlikle korunmalı.

Tatlı su kaynakları sadece sanayi ve evlerde kullanılmıyor, asıl tüketim tarımsal sulamada. Tarımsal sulama, tatlı su kaynak tüketiminin u’ini oluşturmaktadır. Bu yüzden su kaynaklarının korunması gıda güvenliğinin de en temel şartıdır.

Son 20 yıldan bu yana alınan olağanüstü önlemler sonucunda başta büyükşehirlerimiz olmak üzere tüm ülkede bir su sıkıntısı yaşanmasa da Türkiye yine de su zengini bir ülke değil.

Hatta dünyada kabul edilmiş değerlere göre yıllık kişi başına düşen 1.520 m³’lük su........

© Türkiye


Get it on Google Play