We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pişmiş aşa su katma Sezai Bey…

67 36 1
23.09.2021

Kürt sorununa yönelik atacağınız en önemli üç adımınız ne olacak sualine; ‘seçim barajını düşüreceğiz’, diğerleri aklımda değil diyen Kemal Kılıçdaroğlu’nda, nasıl bir aydınlanma yaşandı da sorunu meşru muhatap diye nitelendirdiği HDP ile çözmek aklına geliverdi?

Bu soruyu cevaplamak için sayfalar dolusu yazılar yazmaya, saatler süren değerlendirmeler yapmaya gerek yok.

O zaman nedir olan biten?

Malumunuz seçimlerde iki ittifak mücadele içinde: Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı.

Millet İttifakı diyerek nitelendirdiğimiz ittifakın gizlenen siyasi aktörü malum HDP.

HDP’nin Millet İttifakı’nın bir parçası olduğu hem Meral Akşener hem Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ısrarla reddedilen bir gerçeklik.

Onlar reddetseler de Gazi Meclis’in çatısı altında HDP’li Fatma Kurtulan yüzlerine şu meydan okumayı bizzat yaptı da tek kelime itiraz edemediler:

“Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK'ye içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz. Siz şunu bileceksiniz: En köşede oturuyorsunuz. Bakın, aritmetiğe bakın. Zar zor şu kapıdan içeri girdiniz, en köşede oturuyorsunuz, kapının eşiğinde oturuyorsunuz. Böylesi bir partiye ‘Haddinizi bilin’, ‘Şunu deyin, bunu deyin’ diyemezsiniz!.."

Türkiye 2023 yılındaki seçimlere doğru giderken Millet İttifakı’nın ihtiyaç duyduğu yegâne husus HDP’nin desteği. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, isminin Kemal olduğu kadar iyi bildiği hakikat, HDP olmaksızın 2023 seçimlerini kazanmalarının mümkün olmadığı hakikati.

HDP ile yol yüründüğü takdirde hem CHP içinden hem de İP tabanından buna itirazların geleceği de çok iyi biliniyor. İşte tam bu noktanın aşılması için Kemal Bey çantasından yeni tavşanını çıkarttı ve büyük bir gözbağcılığı içinde kamuoyunun gündemine oturttu.

Siyaset kurumunun 35-40 yıldır çözemediği........

© Türkiye


Get it on Google Play