We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hokkabaz Tunus’ta sahne aldı

76 88 115
29.07.2021

Cezayir basınının uzun bir süreden beri dillendirdiği ve Tunus’u takip eden araştırmacıların yakından takip ettiği konu geldi ve gerçekliğini dayattı.

Tunus’ta halkın seçtiği parlamentonun kapısına darbeciler kilit vurdu.

Hem Türkiye’den hem de dışarıdan darbeye gelen tepkiler bizleri yine hiç şaşırtmadı ve ‘darbeye darbe diyemeyenleri’ ibretle bir kez daha görme şansımız oldu.

Bu vesile ile bir kez daha anladık ki Türkiye’de demokrasi hâlâ evde tek oyun değil. Şartlar ve zemin elverdiğinde ağızlarından demokrasi kelimesini düşürmeyenlerin her türden darbenin şerefine kadeh kaldırmaya hazır olduğunu unutmamak gerekiyor!

Tunus’ta Arap Baharı’nın tabutuna son çivi çakılıyor

Tunuslu seyyar satıcı Muhammet Buazizi’nin 17 Aralık 2010 tarihinde kendini yakması ile başlayan "Arap Baharı", önce tüm coğrafyada "Arap kışı"na döndürüldü ve şimdi de direndiği Tunus’ta toprağa bir daha çıkmamak üzere gömülmeye çalışılıyor.

Bu konu ile ilgili olarak Tunuslu gazeteci Murad Teyeb ile bir görüşme gerçekleştirdim...

***

*Tunus’ta sahaya sürülen darbenin gerekçesi ne idi? Parlamentonun feshi, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve tüm yetkilerinin tek elde toplanması ne ile izah edilebilir?

-Tunus Cumhurbaşkanı Kais Saied’in parlamentoyu feshettiği ya da dondurduğu konusu da net değil. Saied, önce parlamentoyu dondurduğunu söyledi ise de sonra bunun sadece bir ay ile sınırlı olduğunu belirtti, daha sonra bu sürenin birkaç günle sınırlı olacağını söyledi, şimdi de sadece yeni yasaların çıkmasına engel koyduğunu söylüyor. Bu da gösteriyor ki Tunus içinden ve dışından gelen baskılar Saied’in kararlarını etkiliyor.

Saied’in yapmaya çalıştığı darbenin Anayasal hiçbir zemini yok. Tunus Anayasası bu şekilde bir müdahaleciliğe asla izin........

© Türkiye


Get it on Google Play