We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demokrasi “Demokrasi” diyerek boğulurken

71 107 344
01.08.2021

En son kaleme aldığım yazımda Tunuslu gazeteci Murad Teyeb ile yaptığım röportajdan bazı bölümler aktarmış ve Tunus’taki darbeyi ele almaya devam edeceğiz sözünü vermiştim.

Ama bu coğrafyada iki yazı arasında geçecek 48 saat bile köprülerin altından deryaların akmasına yetecek kadar uzun bir süre.

Şimdi de öyle oldu..

Ne gırtlaklarına kadar fonlanan satılık kalemler, ne de Tunus’ta emperyalizmin kucak köpeklerine yaptırtılan darbeler kaldı gündemde.

Bu yüzden algı oluşturan her konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Çünkü gündemde tutmadığımız her konu kendine bir mevzi buluyor ve o mevziden hakikate ateş etmeye devam ediyor.

Bu ülkede “Tipik Sünni” söylemi ile tüm Sünni vatandaşlarımıza hakaret eden ve ötekileştiren kişinin normalde zerre kadar değerinin olmaması gerekirken, birileri bu söylemden ziyadesiyle mutlu olmuş olmalı ki, ısrarla bu zatı ekran yüzü yapmaya devam ediyorlar.

Tunus’taki darbe ümitlerini arttırdı

Perşembe günü kaleme aldığım yazımda(*), Tunus’taki darbe girişimine yönelik gazeteci Murad Teyeb’in anlattıklarının Türkiye’de yaşadıklarımız ile nasıl birebir olduğunu sizlere aktarmıştım. Röportajda Teyeb’in altını çizdiği hususlar şu şekilde devam etti:

  • Darbeci Kays Said Fransız siyasetinin aldığı kararlara hayır diyemez. Bu zaviyeden bakıldığında darbenin tasarımı Fransız menşeilidir, uygulama gücü olarak BAE ve Mısır kullanılmıştır.
  • Darbeden hemen sonra savaş baronu Halife Hafter’in Libya’dan Kays Said’e tebrik telefonu açması ve darbe öncesinde Kays’ın Sisi ile istişarelerde bulunması sergilenen senaryonun ne olduğunu daha iyi anlamamızı sağlar,
  • Darbe başarıya ulaşırsa radikal örgütler sahneye sürülerek Kays Said’in eli güçlendirilecektir. Lakin unutulmamalıdır ki bu durumda Avrupa’ya doğru bir göç ve sığınmacı akını görebiliriz. Daha dün Avrupa’ya kaçmaya çalışan iki adet sığınmacı botu battı ve onlarca kişi öldü.
  • AB’nin vereceği tepkilerden ziyade Fransa ve Almanya ne........

    © Türkiye


Get it on Google Play