We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bosna Hersek’ten 28 Şubat günlerine

60 85 1
29.08.2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e olan ziyaret görüntüleri ekranlara yansıdığında hatıralar beni 25 yıl öncesine götürdü.

1990’lı yılların hemen başında dünya Bosna Hersek’teki katliam haberleri ile çalkalanmaktaydı. Özellikle Türkiye’de Srebrenica ve Saraybosna’da gerçekleştirilen katliamlar nedeni ile her gün nümayişler ve telin mitingleri yapılmaktaydı. Bu mitinglerde on binlerce insan “Ordu Bosna’ya” sloganları atmaktaydı.

Hoş, Bosna Hersek’teki mezalimden birkaç yıl önce de Bulgaristan’ın Türklere uyguladığı asimilasyon siyasetinden mütevellit “Ordu Sofya’ya” sloganları atılmaktaydı.

Türkiye, bugün uluslararası alandaki hak ve menfaatleri doğrultusunda Libya ve Dağlık Karabağ’da ortaya koyduğu siyasi ve askerî aktivizmini, imkânsızlıklarından ve zamanın şartlarından dolayı Bosna Hersek’te ortaya koyamadı. Zira 90’lı yıllar başlı başına Türkiye için kayıp yıllardı.

Lakin tüm bu yetersizliklerine rağmen, Türkiye’de o yıllarda “ne işimiz var Bosna Hersek’te” diyen bir muhalefet anlayışı henüz gelişmemişti. Deniz Baykal çatışmaların en yoğun olduğu 1993 yılında Bosna Hersek’e ulaşmış, bizzat cepheyi ve Başkomutan Alija İzzetbegoviç’i ziyaret etmişti. Bosna’da Sırp Çetniklerin saldırılarına maruz kalmış Boşnak kadınlara, masumiyetin ve iffetin bir nişanesi olarak kar beyazı baş örtüsü hediye etmişti.

Keza yine, 1994 yılında Başbakan Tansu Çiller, Pakistan Başbakanı merhum Benazir Butto ile birlikte Bosna Hersek’i ziyaret etmişlerdi. Bu ziyaret de o zaman tüm dünyada büyük ses getiren önemli bir ziyaret olmuştu.

Arkasından Alija merhumun “Baldıran zehri içercesine imzaladım” dediği Dayton Barış Anlaşması imzalandı ve........

© Türkiye


Get it on Google Play