We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ben bilmez miydim ‘YAŞ Kararları’ diye bir yazı yazmayı?

88 197 3
02.09.2021

Hafta sonu Savunma Sanayii adına devrim niteliğinde bir teslimat daha vardı: Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)

Savunma Sanayii birbiri ardına ortaya koyduğu ürünler ve sistemler vasıtası ile tüm dünyada her geçen gün adından daha fazla söz ettiriyor. Özellikle insansız sistemler ve platformlar, yerli olarak geliştirilen mühimmat ve roket sistemleri ile, elektronik harbe dair unsurlar çok ama çok kıymetli.

İşte bu ürünlerden birisi daha TSK envanterine katıldı. Her ne kadar muhalefetin gündeminde dahi olmadı ise de bizi bizden daha dikkatli takip eden gözler konuyu hem yazılarına taşıdılar, hem de alınması gereken notlar belli merkezlerde alındı.

Nedir insansız bir sistem olan Akıncı TİHA’yı bu kadar değerli kılan ya da diğer SİHA sistemlerinden farklı kılan?

Bu soruya verilecek en kestirme cevap uçuş irtifası, kaldırdığı faydalı yük miktarı, seyir hızı ve radar sistemi.

Bugüne kadar terör ile mücadeleden, etki alanımızdaki birçok coğrafyaya kadar yoğun bir şekilde kullanılan farklı SİHA modelleri ile kıyaslandığında, Akıncı 12.000 metre gibi bir irtifada, yaklaşık 370 km/saat gibi yüksek hızlarda ve 1.400 kg civarında bir yük ile uçabilen kendi sınıfı içerisinde devasa bir insansız sistem.

Bu 1400 kg yük içerisinde havadaki hedeflere atılabilecek füze sistemleri olabileceği gibi, SOM seyir füzeleri ile MK-83 bombaları da olacaktır. Kuşkusuz Akıncı TİHA gibi insansız bir hava unsurundan, 250 km uzaklıktaki bir hedefe atılacak, 600 kg ağırlığındaki yerli bir seyir füzesi bazı ülkeler tarafından çok ama çok dikkatli izlenmektedir.

Ayrıca taşıyacağı radar sistemi ile hedefini uzak mesafeden tespit ederek, taşıdığı silah sistemlerini devreye sokabilecek oluşu çok ama çok değerli.

Elbette hâlihazırdaki SİHA ve TİHA sistemleri, Hava Kuvvetlerimizin envanterindeki muharip uçaklarımızın alternatifi değil,........

© Türkiye


Get it on Google Play