We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kuşları unutmayın

4 0 11
18.01.2019

Kimi eğlencelerde, festivallerde, düğünlerde patlatılan havai fişekler sevincin, neşenin göstergesidir. Havai fişek patlamaları ne kadar uzaktan izlenirse o kadar net, dekoratif görünür ve eğlencelidir. Havai fişek patlatılan yere çok yakın olmakla görüntünün bütünlüğünü ve güzelliğini izlemek açısından bir kazancınız olmaz. Bir kazancınız olmadığı gibi tehlikeli de olabilir. Yani küçük de olsa öyle bir ihtimal vardır.

Havai fişek patlatılan alana yakın olmanın tehlikesi insanlar için bir ihtimaldir ancak, kuşlar için bir ihtimal değil, kesin bir gerçektir.

Kuşlar havai fişek patlatılan alana ne kadar yakınsa yaşadıkları tehlike de o kadar kesin ve ölümcüldür.

Hangi kuşlar? Mesela serçeler… Kumrular… Daha doğrusu yarasa hariç o bölgede bulunan bütün kuşlar.

Akşam olunca ağaçların dallarına ya da yuvalarına gelen kuşlar bilmezler ki; yakınlarında bir eğlence vardır. Bir festival kutlanmaktadır. Birazdan eğlence ve festival havai fişek gösterileriyle zirveye çıkacaktır.

Aşağıda ateşlenen havai fişekler bir miktar yükselecek ve sonra öyle bir patlayacak ki; hiçbir kuş dallarda kalamayacaktır.

Hatta yuvadan uçma zamanı gelmemiş kuş yavruları yere düşerken anneleri onları düşünemeyecek kadar korkacak ve asla kavuşamayacakları bir ayrılığın başlangıcını yaşayacaklardır. Uçamayan yavrular yere........

© Türkiye