We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gönül gözümüz

9 0 0
16.10.2021

Hayat dediğimiz şey tam olarak nedir ki? Herkesin sözde “yüzüne gülen dünya” desek hayatın tanımını vermiş olur muyuz? Tabii bunu duymak çoğumuzun hoşuna gitmeyecek biliyorum ama bu yazımda bazı duymak istemeyeceğimiz gerçeklere dem vuracağım.

Hiç düşündük mü hayata gönderilmemizin gerçek sebebini? Hiç sorguladık mı neden ve niçin yaratıldığımızı? Bu hayattaki nebatatın yani bitkilerin, hayvanatın yani diğer canlıların ve insanlığın yaratılışının gayesi ne olmalı? Biz insanların yaratılış gayesi, yiyip içip gezip eğlenmek midir gerçekten?

Şunu bilmeliyiz ki; hayat altın bir kâse onun içindekilerse şekerle kaplanmış zehir gibidir diye tanımlar mutasavvıflar. Yani bu ihtişamlı hayatın bize sunduğu şeyler aslına uygun olmaz ise dikkat edilmez ise zehir olabilmektedir. Bizim bu zehri içmemizin -genel olarak- sebebi, sunulduğu kabın ihtişamlı oluşu. Peki şimdi soruyorum:

-Bizlerin bunu görmeyecek kadar gözünü bürüyen şey bu dünyaya ait olan bizimle ebediyete kadar gelemeyecek olan o ihtişamlı ama bir o kadar da basit olan o altın kâse mi?.. Gerçekten bunu göremeyişimiz çok acı veriyor. Daha da acı olan ne biliyor musunuz? “Elhamdülillah Müslümanım” diyenlere işte tam da bunları anlatmak ve karşılığında alınan kimi cevaplar inanın........

© Türkiye


Get it on Google Play