We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

37 yıllık bir öğretmenden hatırlatma!

15 0 11
14.01.2019

Otuz yedinci yılını çalışmakta olan bir branş öğretmeniyim. Hâlen bir imam hatip lisesinde görev yapıyorum. Şu an eğitimde yapılan yanlışlar ileride devletimizi ve milletimizi içinden çıkılmaz büyük problemlerle karşı karşıya bırakacak. Gençlik resmen tembelliğe, bedavacılığa ve kanun kural tanımazlığa doğru itiliyor. Kimi bürokratlar günü kurtarmak daha yüksek mevki ve makam kapmak için herkese şirin görünmeye çalışıyor.

Eğitimde bir "adam sendecilik" var, kimse çözüm aramıyor. Tembellik öğrencilere resmen özendiriliyor. Öğrenciler hiçbir gayret göstermeden şişirilmiş ve bedavadan verilmiş notlarla ha bire ödüllendiriliyor. Bu durum çalışan, çabalayan öğrencileri de tembelliğe itiyor. Çalışmak, hak etmek, çaba ve gayret göstermek artık değer bulmuyor.

Kimi öğrenci bir aydan çok özürsüz devamsızlık yapıyor ama devamsızlıktan kalmıyor. Velinin bir dilekçesi ile deyim yerinde ise kitabına uyduruluyor! Kimi öğrenci okuldan ilişiğinin kesilmesini gerektiren bir suç işliyor ama hiçbir ceza almıyor. Yani öğrencinin yaptığı tembellik, okula devamsızlık, işlediği ağır suçlar hep yanına kâr kalıyor. Yarın bu öğrenci hayata atıldığında devletten çalışmadan bedavadan maaş isteyecek, hiç çekinmeden suç işleyecek çünkü ceza kavramını hiç tanımadı. Bugün çalışmadan notu alan öğrenci yarın çalışmadan maaş isteyecek bu maaşı kim kazanacak ki ona devlet versin?

Birçok okulda kanunlar, yönetmenlikler, disiplin cezaları âdeta vitrine........

© Türkiye