We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayın!”

7 0 0
08.10.2021

Sana düşen, bir hata görüldüğünde, bir ayıp işe rast geldiğinde o hatayı yüze vurmak olmasın. Karşıdakini küçük düşürmek olmasın. Hele onu aşağılamak hiç olmasın. Sen sen ol sana karşı bile olsa yapılan hataları örtmeye çalış. O hatanın yayılmasını engellemeye çalış. Toplumu ve insanları ayıp ve hatalardan korumaya çalışmak işlenen ayıpları örtmek ahlaklı bir davranıştır... Güzel dinimizin övdüğü bir davranıştır. Gerçek anlamda Müslümanlığı bilen ve yaşayan insanlar zaten başkalarının ayıp ve kusurlarını örtmeye çalışır, gizler...

Hadisi şerif vardır bu hususta: “Allah’ın kullarını üzmeyin. Onları ayıplamayın, gizli kusurlarını araştırmayın. Kim Müslüman kardeşinin ayıbını ararsa Allahü teâlâ da onun ayıbını arar. Hatta öyle ki, evinden çıkmasa da onu rezil eder.”

Bugünün insanı hak, adalet ve eşitlik adına neleri istiyorsa aslında hepsini İslamiyet insanlara vermiştir. Müslümanlık zaten insanlar arasında eşitliği ve kardeşliği emreder. Bu eşitlik ve kardeşlik emri kuru laftan ibaret değildir. İslamiyet’e göre “İnsanlar bir tarağın dişleri gibi eşittir, müsavidir...”

İnsan olarak kimsenin kimseye........

© Türkiye


Get it on Google Play