We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Arkadaş kurbanı gençlik”

12 0 0
20.08.2021

Son zamanlarda yaşanan olayları izlediğimizde özellikle gençlerimizin arkadaş (!) kurbanı olduklarını üzülerek görüyoruz, dinliyoruz. “Arkadaş seçimi” uzun yıllar devam edecek güzel dostluklar demektir aynı zamanda. Ama menfaat üzerine kurulacak bir arkadaşlığın hem kısa süreceği hem de zararlı olacağı da ortada. Özellikle sosyal medya arkadaşlığı maalesef bu konuda çok tehlikeli boyuta ulaştı.

Sonu kötü biten arkadaşlık ilişkilerinin ne yazık ki önemli bir kısmının ‘sosyal medya’ üzerinden gelen sözde arkadaşlıklar olduğunu görüyoruz. Tabii ki isteyen istediği ile arkadaş olur, muhabbet eder. Ancak daha tam anlamı ile tanımadığın bir insanla, özellikle gençlerimizin mahremiyet derecesinde buluşmaları, internet ortamından muhabbetleri, art niyetli insanların bu durumdan farklı şekillerde istifade etmelerine yol açabiliyor. Sonuçta bu iletişim hataları nice hayatın kararmasına nice ailenin perişan olmasına sebep oluyor.

Bizim medeniyetimizde çocuklar hangi yaşta olursa olsun usulüne uygun olarak uyarılırdı.

Hatta “Mümin 24 saat ikaza muhtaçtır” denilirdi. Ama günümüzde bize öğretilmiş bir söz var… “Onlar genç canım” veya “Gençlikte biz yapmadık bari onlar yapsın” veya “Hangi zamanda yaşıyoruz” vb. türü........

© Türkiye


Get it on Google Play