We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalancı dil seviyesi!

20 4 1
25.09.2021

Türkiye’de yabancı dil seviyesi birçok kişi tarafından A1, B2 gibi teknik kodlar yerine daha samimi bir şekilde ifade edilir. Bu cümlelerin birçoğu gerçekten bir seviye belirtmez ama en azından dille olan ilişkimizin seviyesini net bir şekilde ortaya koyar.

Yabancı dile ne kadar yabancı olduğumuzu gösteren bu seviyelerden en sık kullanılanları ise şunlardır;

1- Anlıyorum ama konuşamıyorum!

Listemize bir numaradan giriş yapan bu seviye, Türk insanının büyük çoğunluğunun hayatında bir kez de olsa kurduğu cümlelerden bir tanesidir. Soru soran bir turistin söylediklerini anlayıp, karşılığında bir şey söyleyemeyen insanların yaşadığı dramla desteklendiğinde, çok daha anlamlı bir hâle gelir.

Bu cümlenin normalde sadece dil eğitiminin ilk zamanlarında kurulması gerekir. Çünkü dil eğitiminin ilk aşamasında anlayıp konuşamamak gayet normaldir. Ancak bir ömür boyu süren anlayıp konuşamama durumu, dilbilimcileri bile tedirgin eden bir özelliğe sahiptir.

Aslında bu durumu en iyi özetleyen şey, yabancı dilde, "Do you speak English?" diye sorulan sorunun, Türkçede, "İngilizce biliyor musun?" şeklinde sorulmasıdır.

Birinci soru, "Dil, konuşmak demektir!" mesajının verirken, ikinci cümle, "Grameri ezberlerim ama tek cümle kuramam" durumunu legal hâle getirmektedir.

2- Liseden iyi bir temelim var ama paslandık işte!

Liseden iyi bir temeli olmayan yoktur........

© Türkiye


Get it on Google Play