We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İBRAHİM KALIN’DAN DERS!

26 2 37
09.01.2019

ABD Başkanı Bill Clinton, 28 Eylül 1999 günü Beyaz Saray Oval Ofis’te Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’i kabul ediyordu:

İki devletin temsilcileri, resmî bir görüşmede idiler. Misafir Başbakan, 11 saat yolculukla 10 bin km’yi bu maksatla aşıp gelmişti. Ancak; davet sahibinin, görüşme manzarasındaki duruşu yani vücut dili çok inciticidir. O anın fotoğrafı yayınladığında burada Ecevit’e oy vermiş olsun-olmasın her vatandaş çok üzüldü. Ev sahibi Clinton, ayakta olduğu hâlde üçlü bir kanepenin arka üst tarafına oturmuşken aynı zamanda bir bacağı, diğerinin üstündedir. Başbakan Ecevit ise, öğretmen edalı muhatabının karşısında dersine iyi çalışmamış bir talebe mahcubiyetinde olarak ayaktadır ve elleri de birbiriyle buluşmuştur.

Bülent Bey, tabii ki manzara böyle olsun istemezdi. Ne var ki kibir tezahür etmiş ve kayda girmişti. Bu yaşanan;

ABD Başkanı Lyndon Johnson’un 5 Haziran 1964’te Başbakan İsmet İnönü’ye yazdığı mektupla Kıbrıs Harekâtını durdurmasındaki, ‘70’lerde köylümüzün afyon ekimini yasaklamalarındaki tahakkümün bir başka laubali görünüşüydü.

Bunlar ve daha niceleri, milletin dile gelmeyen hafızasında yaşıyordu. Zağra Müftüsü Raci Efendi’nin o hicran dolu sözü “Aziz-i vakt idik, a’da zelil etti bizi/ zamanın beyi biz iken, düşman perişan etti bizi!” kulaklarda yankılanıyor, şuuraltı aziz vaktlere hasret duyuyordu.

Bu yüzdendir ki Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la ABD Balkanı George W.........

© Türkiye