We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GÜVENLİ BÖLGE

15 1 18
16.01.2019

ABD Başkanı Donald Trump, önceki akşam fırsatını yakalayınca yine bir Tweet atmıştı. İlgili bakanlarla danışmanların bile haberi olmadan atılan bu Tweet, Türkiye’yi atağa kaldırdı.

Donald Trump, “Biz çekildikten sonra Türkiye, Kürtlere saldırırsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” diyor sonra Kürtlere de Türkiye’yi kışkırtmaktan kaçınma tavsiyesinde bulunuyordu. Daha başka cümleler de vardı. Onlardan biri de bizim güneyimizde, Suriye’nin kuzeyinde 21 mil derinliğinde bir güvenli bölge kurulacağının yazılmış olmasıydı.

En azından Türkiye’de, Trump’ın ne Kürtlere öğüdü, ne İran, Rusya ve Suriye’yi tabii düşman görmesi ve ne de Suriye’nin kuzeyinde 21 mil yani 32 km derinlikteki bir kuşağın; güvenli, emniyetli, yaşanılır bölge kurulacağına dair söyledikleri görülmedi.

Görülemezdi; zira, şu şöyle olursa biz de Amerika olarak iktisadi müeyyidelerle Türkiye’yi mahvederiz, bitiririz şeklindeki bir tehdit, düşmanca bir ifadeydi. Bundan dolayıdır ki Ankara’dan aynı sertlikte cevaplar, arka arkaya füze sür’atiyle ateşlendi. CB Sözcüsü İbrahim Kalın’ın sözü bıraktığı yerden Mevlüt Çavuşoğlu alıp devam ettiriyordu. Ancak esas itibarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne diyeceği beklemiyordu. Dün verilen malumatla anlaşıldı ki önceki akşam iki Başkan telefonla görüşmüşler.

Sn. Cumhurbaşkanı, partisinin grup toplantısında bu görüşmenin güvenli bölge tarafını kamuoyu ile paylaştı. Bu fikrin bize ait olduğunu, Suriye’de iç harp başladığında masaya getirdiğimizi fakat devrin........

© Türkiye