We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk Dış Politikasına “Atina’dan Bakış”

26 8 8
21.09.2021

Ünal Çeviköz hiç şaşırtmıyor.

Türkiye’nin haklı haksız olduğuna hiç bakmadan istikrarlı bir şekilde Türk Dış Politikası aleyhine açıklamalar yapmaya devam ediyor.

İşin ilginç yanı gelen tepkiler ne kendisini ne de partisini rahatsız ediyor. Değilse, bu kadar Türkiye aleyhine açıklamaya ciddi bir tepki verilmesi gerekmez mi?

Sıradan birinden değil; dış politikayı en iyi bildiği düşünülen birinden bahsediyoruz... Yaklaşık kırk yılını Türk Dışişleri Bakanlığı’nda geçirmiş. Bağdat, Bakü ve Londra gibi önemli başkentlerde büyükelçilik yapmış. Müsteşar yardımcılığı gibi önemli makamlarda bulunmuş birinin açıklamalarını konuşuyoruz...

Dışişlerinden emekli olunca CHP, kendisinin dış politika bilgisinden faydalanmak için partiye davet etmiş. Milletvekili seçilmiş. Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev verilmiş. En son parti meclisine giremeyince Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Çeviköz’ün dış politika bilgi ve deneyimine güvendiği için kendisini Dış Politikadan Sorumlu Başdanışman olarak atamış.

Gelgelelim, Çeviköz dış politikadaki deneyim ve bilgisini Türkiye’nin menfaatine değil de hasım ülkelerin işine gelecek şekilde değerlendirmeyi tercih ediyor.

CHP’de siyaset yapmaya başladıktan sonraki açıklamaları insanı şüpheye düşürüyor; Acaba 1998 yılından sonra Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşmenin sürdürülmesi ve 2009’da iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesi için protokol hazırlanması süreçlerinde de şu andaki gibi mi düşünüyor ve hareket ediyordu?

Azerbaycan ile Ermenistan arasında süren İkinci Karabağ Savaşı (2020) sırasında Çeviköz, Türkiye ve Azerbaycan’ı zora sokacak bir mülakat verdi. Bu mülakat sayesinde hasım ülkelerin medyasında geniş yer buldu. Türkiye ve Azerbaycan’ı karalamak isteyen odaklar........

© Türkiye


Get it on Google Play