We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ulusal Acil Durum ve seccade

29 0 5
17.02.2019

ABD tarihindeki en uzun “hükûmet kapanması” buhranı Kongre’nin süreli bir bütçeyi kabul etmesiyle geçici olarak askıya alınmıştı. Fakat şimdi daha büyük bir anayasal kriz kapıda. Beyaz Saray ABD yasama organının, Meksika sınırında inşası devam eden duvar için gerekli tahsisatı da ihtiva eden bir bütçeyi onaylamaması durumunda, ‘Ulusal Acil Durum’ ilan edileceğini açıkladı.

Adından da anlaşılabileceği gibi söz konusu durumun, ‘ulusal’ ve ‘acil’ olması gerekiyor. Başkan’ın Kongre tarafından onaylanmamış bütçeyi kullanmasını mümkün kılacak olan bu durum, aynı zamanda bürokrasideki iş akışlarında, olağan durumlardakinden farklı düzenlemeler yapılabilmesinin de yolunu açıyor.

Peki ‘ulusal’ ve ‘acil’ olan ne?

Beyaz Saray, Meksika sınırında çok ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu, sınır bölgesinin teröristlerin ABD’ye saldırısı için kullanılabileceğini iddia ediyor. Bu iddiayla ilgili olarak güvenlik birimleri tarafından kamuoyuyla paylaşılan herhangi bir delil yok. Ama Başkan Trump 18 Ocak’ta artık alıştığımız soysal medya mesajlarından birinde, Meksika sınırından ABD’yi hedef alan ciddi bir terör tehdidi olabileceğiyle ilgili iddiasını destekleyecek bir delilini dünya ile paylaştı: Seccade!

Başkan Trump paylaştığı mesajda aynen şöyle diyor:

Sınır korucusu: "Burada seccadeler bulduk. Bu gerçek dışı bir durum." Washington Examiner [gazetesi]: "Güney sınırından geçen insanlar çok sayıda ülkeden geliyor ki, bunların bir bölümü büyük sürpriz olabilir.”

Bu mesajı biz Türkiye’de........

© Türkiye