We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tabiat ikaz ediyor

12 1 175
15.08.2021

Kuzey yarı kürenin her yerinde orman yangınları var. Geçen aylarda da başta Avustralya olmak üzere güney yarı küre kavrulmuştu. Sıcaklığın tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktığı 2021 yazı insanlığın ne büyük bir felaketle karşı karşıya olduğuna işaret eden birçok gelişmeyle dolu geçiyor. Türkiye’de de olağanüstü iklim hadiseleri yaşıyoruz. Anadolu’nun ciğerleri üç hafta boyunca cayır cayır yandı. Yangınlar kontrol altına alınmıştı ki, bu kez tarihte hiç görülmemiş ölçüde büyük bir sel felaketi Batı Karadeniz illerimizi vurdu. Her gün yeni bir tabii afetin olması tedirginliğini yaşadığımız bir dönemden geçiyoruz. Sanki tabiat bizi çok sert bir şekilde ve belki de son kez ikaz ediyor.

Küresel ısınma terimi ilk kez 1896’da İsveçli bilim adamı Svante Arrhenius tarafından kullanıldı. 1950’den itibaren yoğunlaştırdıkları araştırmalarda bilim insanları dünyanın her yıl ısındığı ve bunun büyük iklim değişikliklerine yol açmakta olduğu sonucuna ulaştılar. 1975’te karbondioksit ve metan gazlarının “sera etkisine” yol açtığı bilimsel olarak ispatlandı. Bilhassa NASA tarafından 1980'lerden itibaren yürütülen çalışmalarda sera etkisi ile küresel ısınma arasında doğrudan bağlantı olduğu açığa çıkarıldı. Ozon tabakasındaki incelme ve yırtıkların artmasının ardında gökyüzüne salınan zararlı gazların olduğu ispat edildi.

20. yüzyılın son çeyreğinden başlayarak her geçen yıl küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini daha derinden hissettik. Yazın aşırı sıcaklar, kışın aşırı soğuklar, buzulların süratle erimesi, görülmemiş ölçüde kuraklık, yıkıcı tayfunlar, devasa hortumlar, yangınlar, seller, toprak kaymaları ve diğer birçok tabiat hadisesi........

© Türkiye


Get it on Google Play