We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NATO’nun önemli zirvesi

21 1 0
13.06.2021

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) kurulduğu 1949’dan bu yana en önemli devlet ve hükûmet başkanları zirve toplantılarından birini yarın Brüksel’de yapacak. NATO’nun her zirvesi aynı derecede önem taşımaz. Stratejik konseptlerin güncellenmesiyle ilgili toplantılar ise uluslararası sistem üzerinde büyük yankılara sebep olur. Yarın toplanacak zirve bunlardan biri olacak. Genel Sekreter Jens Stoltenberg tarafından başlatılan bir girişimle hız kazanan NATO 2030 stratejik konseptinin ana konu başlıkları artık belirginleşmeye başladı.

Stoltenberg’in kişisel vizyonu sayesinde, bu seferki stratejinin hazırlanmasında daha önce NATO’ya ve üye ülkelerin güvenlik-savunma politikalarına katkı sağlamış isimlerin görüşlerine de başvuruldu. Aralarında eski NATO Genel Sekreter Yardımcılarından Büyükelçi Tacan İldem’in de yer aldığı 10 kişilik uzmanlar grubu tarafından hazırlanan rapor Aralık 2020’de kamuoyuyla paylaşılmıştı.

2030 stratejisinin ruhunu ve önceliklerini büyük ölçüde yansıtan bu raporun hazırlanmasındaki başlıca üç hedef, İttifak’ın özellikle transatlantik bağı güçlendirecek şekilde, birlik, dayanışma ve uyum içinde çalışmasını sağlamak; NATO ile müttefikler arasındaki siyasi istişare ve koordinasyonu artırmak; İttifak’a dönük tüm yeni stratejik tehditleri bertaraf edecek şekilde İttifak’ın siyasi kimliğini ve araçlarını güçlendirmek olarak belirlenmişti.

Uzmanların raporunda, NATO’nun 70 yıl boyunca küresel çapta meydana gelen her türlü değişime en uygun şekilde ayak uydurmayı başarabilen yegane savunma ve güvenlik teşkilatı olduğu vurgulanarak yeni........

© Türkiye


Get it on Google Play