We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD Suriye’den nasıl çekilecek?

23 2 1
23.12.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklamasıyla neticelenen Türk diplomasisini tek kelimeyle nitelendirdi: Efsane.

Trump’ın çekilme yönündeki açıklamalarını memnuniyetle ama aynı zamanda ihtiyatla karşıladıklarını ifade eden Erdoğan, başta DEAŞ, PYD-YPG-PKK olmak üzere Suriye’de faaliyet gösteren bütün terör örgütlerine karşı Türkiye’nin kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.

Geçen Hafta Diplomatik Muhakeme’de, ABD’nin Suriye’deki varlığının DEAŞ’ı yok etmek üzerine inşa edildiğini, bu örgütün etkisizleştirildiği noktada bu mevcudiyetin de meşruiyetini kaybettiğinin altını çizmiş ve yazıyı şöyle bitirmiştik: "Türkiye ile ortak kalmak, 21. yüzyılın küresel ve bölgesel dengeleri açısından [ABD için] elden kaçırılmaması gereken bir ayrıcalıktır."

Görülüyor ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la defalarca yaptığı yüz yüze ve telefonla görüşmelerden sonra Trump da yavaş yavaş bu gerçeği idrak ediyor. Ama aynı idrake ABD’deki ‘derin’ güvenlik bürokrasisi, bilhassa CENTCOM komutanları da sahip mi acaba? Bunda ciddi şüphelerim var.

Kabul etmeliyiz ki, ABD içinde uzunca bir süredir Türkiye’yi doğrudan hedef alan bir dizi operasyonu planlayıp, yürüten bir kesim var. Bunlar geziden, FETÖ’ye, Halkbank sürecinden, Suriye’de PYD-YPG’ye korsan devlet kurdurma girişimine kadar her türlü Türkiye karşıtı melanetin merkezinde oldular. Obama’nın ikinci başkanlık döneminde bu kesimler gemi iyice azıya aldılar. Trump da bu tabloyu masasında buldu. Seçim kampanyasında ve ardından birkaç kez Suriye’den çekilmekten bahsetmesine rağmen,........

© Türkiye