We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçmen göçü

10 0 2
15.01.2019

Her seçime giderken benzer ezberleri tekrar ediyorlar. Kendileri açısından bu tekrarların bir faydası var mı bilinmez. Olsa olsa şimdiden kaybedeceklerini düşündükleri seçimlerin sonrasına kendilerini rahatlatıcı bahaneleri hazırlıyorlardır.

Bahane üreterek seçime gidilmez. Daha baştan iktidarın kazandığını söyleyerek ise hiç gidilmez. Seçime iki buçuk aydan fazla bir süre varken seçim hilelerinden bahsederek de seçim kazanılmaz. Ya da “her seçime gidip kaybediyoruz, bu seçimde de, ‘boykot seçeneğinin de içinde olduğu’ farklı bir senaryoyu tartışalım” demek ise zaten şimdiden seçimden ve seçmenden umudu kesmek anlamına gelir.

Seçim kazanmak uzun bir maraton koşusudur. Çalışmayı ve emek harcamayı gerektirir. Siyasi partiler, büyük kriz dönemleri hariç, bir seçimde yazdıkları hikâye ile sonuç almazlar. Her seçimde, farklı bir yolu denemek ise varılacak yere ulaşmayı engeller. Yani deneme yanılma yöntemi ile de seçim kazanılmaz.

Bu taktiklerle seçime hazırlanan bir parti, seçim sonuçları açıklandığında seçimleri niye kaybettiklerini hazmedemeyen seçmen tabanına “şizofrenler” demek zorunda kalır.

Muhalefet seçmen listeleri ile ilgili şikâyetlere başladı. Ama neye itiraz ettiği muamma… İtirazlarını somut olarak ortaya koysa ve sahici bir biçimde........

© Türkiye