We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tahran, Erivan değil/miş!

22 1 1
08.10.2021

İran- Azerbaycan gerginliği sürüyor.

İran, en son Nahçıvan’a uçuş gerçekleştiren Azerbaycan’a hava sahasını kapattı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan hâlihazırda Moskova temaslarını sürdürürken düzenlenen ortak basın toplantısında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan beklenmedik bir çıkış geldi:

“Bölgede kışkırtıcı tatbikatlara karşıyız. İran’ın Azerbaycan sınırında yaptığı tatbikat kışkırtıcıdır ve Azerbaycan’ı rahatsız etmiştir.”

Ancak bu ifadelere rağmen İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan; “Kafkasya politikamızı Rusya ile uyumlu hâle getireceğiz” diyerek Rusya ile görüşmelerin olumlu geçtiğine dair bir izlenim verse de bunun, gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz.

İran basını, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önceki gün Cebrayil kentinde İran’a yaptığı gönderme karşısında da Türkiye ve Azerbaycan’a yönelik “Tahran, Erivan değil!” şeklinde tehdit kabilinden manşetler attı…

İran basınında Azerbaycan ve Türkiye aleyhine çok ciddi tezvirat yapılıyor. 2023 seçimleri de dâhil, Türkiye’nin hem iç hem de dış politikası hakkında gerçeği yansıtmayan yalan haberler âdeta havada uçuşuyor.

Türkiye’nin Kafkasya’da yürüttüğü barışçıl politikalar;........

© Türkiye


Get it on Google Play