We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bakan Çavuşoğlu: “Düşmek kolay, kalkmak zordur!”

25 17 107
25.08.2021

Önceki gün Ukrayna’nın ev sahipliğinde Kiev’de “Kırım Platformu” düzenlendi.

46 ülkenin üst düzeyde temsil edildiği zirvede “Kırım’ın Geleceği” konusu masaya yatırıldı. Kırım Türklerinin millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Türkçesiyle yaptığı konuşmasında bütün dünyaya net olarak Kırım’ın işgal altında olduğunun bir kez daha altını çizerek şunları söyledi:

“Ben burada Kırım Tatarlarının temsilcisi olarak konuşuyorum. 1944 Kırım sürgünü ve soykırımından sonra hayatta kalan Kırım Tatarları, yarım asır boyunca vatanlarına geri gelmek için büyük mücadele verdiler.

Şimdi bu halk, yine Sovyet rejiminden de beter olan işgalci Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle birlikte yine vatanlarını terk etmek zorunda kaldı. 7,5 yıllık süre zarfında 30 bine yakın Kırım Tatarı, vatanlarını terk etmeye zorlandı ve Rusya’dan Kırım’a çeşitli kaynaklara göre 600 bin ila 1,5 milyona yakın insan getirilerek Kırım’ın demografik yapısı değiştirildi. 1994'teki Budapeşte Anlaşması'nda Ukrayna'ya verilen garantörlük sözleri de tutulmadı!”

Mustafa Aga’nın bu sözleri hiç şüphesiz yalan ve riyaya alışmış Avrupa devletlerine atılan bir tokattır aslında. Üç maymunu oynayan bu ülkeler, Rusya’nın Kırım ilhakını tanımama dışında........

© Türkiye


Get it on Google Play