We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TEKNOFEST muhteşem…

20 3 1
23.09.2021

Uluslararası arenada meydan okumalara hazır değilseniz işiniz zor! Havacılık ve Uzay Teknolojisi Festivali, hepimizi heyecanlandıran yeni ürünlerle gerçekten göğüs kabartıyor, öz güvenimizi arttırıyor.

Havacılık ve uzay teknolojisi denildiğinde, nedense içimiz ‘cız’ eder!.. Bunun sebebi hem geçmişte yaşanan acı tecrübeler hem de bu sahada geri kalmış daha doğrusu geri bıraktırılmış olmanın hüzünlü hikâyesidir. Havacılık teknolojisinin hızla gelişmeye başladığı 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde, Birinci Cihan Harbi'nin bütün tahribatına rağmen, o günün fevkalade zor şartlarında; uçak yapmayı başaran Türkiye’ye, daha sonra bu sahadan el çektirilmesi tek kelimeyle bir faciadır… Milletimiz, Vecihi Hürkuşların, Nuri Demirağların, Nuri Killigil ve diğerlerinin başlarına neler geldiğini hâlâ tam olarak bilmiyor!.. Çünkü yakın zamanlara kadar, zaten bu konuda doğru dürüst bilgi de tedavüle girmiş değildi. Aslına bakarsanız, bu acıklı hikâye, her yönüyle yazılmış ve anlatılmış değil. Sosyal medya mecralarında dolaşan bölük-pörçük bilgi kırıntılarıyla, bu hayati mesele asla tam olarak anlaşılamaz. Öyle ki, bu konuda “Milli Eğitim” sistemine yeni müfredat programları eklenerek, en az yüz yılı nasıl kaybettiğimizin genç nesillere öğretilmesi gerekir! Bilelim ki, yeni kuşaklara bu konuda yeteri kadar bilgi kazandırma ve onlara ‘şuur’ aşılama, mazideki kayıpları daha çabuk telafi etme imkânı verecektir. Bakınız, bunu gençlerimizin teknolojiye olan merakı ve bu sahadaki kabiliyetlerinden rahatlıkla görebiliyoruz.

Dünya devletleri uluslararası sistemde önce ayakta kalabilmek, daha sonra izafi güç yarışında ileriye geçip ön almak için, stratejik düşünce planında kara, deniz ve hava........

© Türkiye


Get it on Google Play