We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mutabakat, oyalama, belirsizlik vs...

11 0 0
10.08.2019

Türkiye ile ABD arasında, “güvenli bölge-barış koridoru” konusunda varılan mutabakatın muhtevası detaylı şekilde açıklanmadı. Bu yüzden de pek çok sorunun cevabı askıda… Şüphe ve tereddütler de haylice.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yeni bir harekâta başlamasına ramak kala, ABD ile devam eden yoğun görüşmeler sonuçlandı ve belli başlı üç ana konuda mutabakata varıldığı her iki tarafça benzer cümlelerle açıklandı… Ancak bu mutabakatın mahiyeti icabı, olması gereken pek çok teferruatı an itibarıyla vuzuha kavuşmuş değil. En azından kamuoyuna açıklanmış değil. Hâl böyle olunca, sorular peş peşe çengele takılıp âdeta zincire dönüşüyor!.. Güvenli Bölge veya Barış Koridoru'nun eni-boyu ne olacak gibi en genel soruların ötesinde, söz konusu bölgedeki fiilî durum ve bu noktaya kadar yaşananlar ile bu gelişmeleri yönlendiren odakların genel maksadı, açık ve gizli niyetleri, hedefleri konusunda oldukça fazla şüphe ve tereddütler var. Bir önceki yazımızda da dile getirdiğimiz üzere, bu mutabakatın karşı tarafı olan ABD’nin ikiyüzlü ve esasen müttefiklik ruhuna asla yakışmayan ve elbette bir süper gücün politik haysiyetiyle katiyen bağdaşmayan tutumu, mevcut problemin en olumsuz unsurudur. Bu sebeple problemin çözümü zorlaşmaktadır. Oysa koskoca Amerikan devleti siyasi etik kurallarına saygı gösterse, bu meselenin hâl yoluna konulması çok daha kolay olacaktır. Ne yazık ki hâlihazırda bu konuda iyimser olamıyoruz!..

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu’nun, “Oyalamaya asla müsaade etmeyeceğiz…” çıkışı, Türkiye’nin şimdiye kadar yaşanan ve Menbiç konusuyla tepe yapan,........

© Türkiye